Coraz więcej firm inwestuje w automatyzację. Obejmuje ona nie tylko produkcję, ale coraz częściej także magazynowanie. Czym są zatem magazyny automatyczne i jak pracują na co dzień?
Automatyczne systemy składowania to już nie technologia przyszłości – teraz mogą korzystać z niej wszyscy przedsiębiorcy, którzy chcą jeszcze szybciej i efektywniej prowadzić wszelkiego rodzaju operacje magazynowe. Stopniowe automatyzowanie procesów pozwala na uzyskanie znacznie lepszej wydajności działania magazynu, a przy tym również podwyższa poziom bezpieczeństwa. Chociaż to wyższy wydatek w porównaniu z tradycyjnymi systemami składowania, to warto jednak wskazać, że stanowią przyszłościową inwestycję.
Zalety magazynów automatycznych:
- poprawa wydajności operacji magazynowych
- kompleksowe wykorzystanie powierzchni w magazynie
- zmniejszenie kosztów pracy
- przyspieszenie procesów magazynowych
- obniżenie kosztów utrzymania obiektu magazynowego
Aby jednak rozpocząć magazynowanie w zautomatyzowanej przestrzeni, pierwszym krokiem jest kompleksowe planowanie magazynów, które powinno odbywać się pod okiem ekspertów w tej dziedzinie.
Magazyny automatyczne – najwyższa efektywność działania
Magazyny zautomatyzowane są wyposażane w specjalne urządzenia, które pozwalają na automatyczne przyjmowanie mienia oraz manipulowanie nim przez specjalne roboty. Jako że najczęściej automatyzacja prowadzona jest w magazynach paletowych, maszyny dopasowywane są do manipulacji paletami.Wykorzystuje się wtedy nowoczesne układnice paletowe, które automatycznie składują ładunki w magazynie nawet na wysokości kilkunastu metrów w magazynach wysokiego składowania. Są one również łączone z przenośnikami paletowymi, które usprawniają procesy wejścia, wysyłki oraz manipulowania ładunkami. Odpowiednio zaprojektowany magazyn automatyczny jest zatem w stanie znacząco usprawnić prowadzenie czynności związanych przyjmowaniem, przechowywaniem oraz wydawaniem ładunków przy równoczesnym zmniejszeniu kosztów. To zatem przyszłościowa inwestycja, która daje szybkie zyski.