Co to centrum logistyczne i jaką pełni funkcję

Termin centrum logistyczne pojawia się często i można spotkać go na co dzień w różnych branżach. Niekiedy jednak nawet nie wiemy, co to dokładnie jest, dlatego w dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć, z czym to się je.

Co to centrum logistyczne?

Definicja głosi następująco: centrum logistyczne jest obiektem, w którym są realizowane usługi logistyczne, czyli przyjmowanie, magazynowanie, wydawanie i dalszy rozdział towarów. W zależności od tego, z jakim rodzajem centrum mamy do czynienia, mogą pojawiać się dodatkowe funkcje, zadania i usługi. Istnieje również inne wyjaśnienie tego terminu, które mówi, że jest to samodzielny podmiot gospodarczy, który dysponuje określonym terenem i znajdującą się na nim infrastrukturą, czyli magazynami, platformami przeładunkowymi, parkingami, obiektami biurowymi.

Funkcje centrum logistycznego

Bez względu na rodzaj centrum logistycznego, musi ono pełnić określone funkcje, które są istotą jego działania. Należą do nich:

  • magazynowanie;
  • transport;
  • zarządzanie zamówieniami i stanami magazynowymi;
  • komplementacja i pakowanie zamówień;
  • obsługa zwrotów i wymiana towarów;
  • przeładunek towarów.

Dodatkowe funkcje, jakie można spotkać w niektórych centrach, to obsługa celna, spedycja, usługi informatyczne, promocja i marketing.

Dlaczego warto korzystać z usług centrum logistycznego?

Korzystanie z usług centrum jest idealne dla osób, które szukają czegoś więcej niż tylko firmy transportowej. Umieszczenie tam kilku usług w jednym miejscu znacznie usprawnia proces przewozu i magazynowania towarów. Wysoki poziom obsługi klienta i wykwalifikowana załoga to coś, czym mogą się pochwalić takie miejsca. Wśród nich jest 3LP, czyli firma, u której najnowocześniejsze rozwiązania magazynowe w połączeniu z zaawansowanym oprogramowaniem dają możliwość zaspokajania potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów.

Centrum logistyczne a magazyn

Używanie zamiennie pojęcia magazyn oraz centrum logistyczne zdarza się często, jednak jest błędne. Magazyn jest składową infrastruktury centrum, a jego zadaniem jest przechowywanie produktów. Istotą centrum logistycznego jest natomiast o wiele więcej rzeczy, między innymi transport i pakowanie.

Centrum logistyczne stwarza możliwość korzystania z wielu usług w jednym miejscu. Podnosi to poziom obsługi klienta, ponieważ pozwala mu jednoczesne zamówienie transportu, przeładunku i magazynowania produktów. Skorzystanie z usług firmy, która posiada zaplecze w formie centrum logistycznego, to często oszczędność czasu i pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here