Terminal wózkowy w operacjach magazynowych

Terminal mobilny w wózku widłowym to obecnie standard, bez którego trudno wyobrazić sobie wykonywanie większości operacji magazynowych. Jakie cechy powinien posiadać dobry terminal wózkowy?

Sektor logistyczny i organizacja gospodarki magazynowej w ostatnich latach nabrały przyspieszenia. Współczesny magazyn w dużym stopniu zarządzany jest przez zaawansowane systemy, które dbają o terminowe wykonywanie operacji – kompletację, śledzenie czy automatyczną identyfikację towarów. Przepływ informacji w czasie rzeczywistym zapewniają urządzenia mobilne takie jak czytniki, kolektory danych czy terminale przemysłowe obsługiwane przez pracowników magazynowych – tych działających na ziemi, jak i operatorów wózków widłowych. O ile obsługa ręcznych urządzeń mobilnych dla pracownika naziemnego magazynu nie stanowi większego problemu, to dla kierowcy wózka widłowego może stać się wyzwaniem. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem stają się przemysłowe tablety lub terminale mobilne, które montowane są bezpośrednio w pojeździe.

Po co jest potrzebny terminal na wózku widłowym?

Za pomocą terminala lub tabletu operator wózka ma bezpośredni dostęp do centralnego systemu magazynowego. W połączeniu z oprogramowaniem do zarządzania magazynem terminale mogą przesyłać w czasie rzeczywistym dane o pojeździe, ładunku, dostawie i prezentować to w przystępnej formie na dużych, dotykowych ekranach. Urządzenie odbiera automatycznie zlecenia transportowe, a także tworzy i wysyła informacje bezpośrednio do systemu magazynowego i pomaga nadzorować ruchy towarów.

W ten sposób operator wózka widłowego, który ma w swoim pojeździe zamontowany terminal, może szybko i elastycznie wykonywać większość powierzonych mu zadań.

Terminal w wózku widłowym – na co zwrócić uwagę?

Planując zakup i montaż w wózku widłowym terminalu, warto na początku odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

● W jakim środowisku będzie pracował wózek widłowy? Czy to będzie hala produkcyjna magazyn, centrum logistyczne a może plac budowy?

● Jakie urządzenia będą podpięte do terminalu/tabletu? Czy urządzenie potrzebuje skanera kodów kreskowych, drukarki etykiet samoprzylepnych czy dostępu do sieci bezprzewodowej?

● Do jakich zadań będzie wykorzystywany terminal/tablet na co dzień? W jaki sposób będzie eksploatowany?

● Czy będzie zamontowany na stałe czy czasowo wyjmowany z pojazdu?

Rodzaj wózka widłowego

Pierwszym i najistotniejszym elementem, który warto sprawdzić to typ model wózka widłowego, w którym będzie montowany tablet. Od tego uzależniony jest również sposób montażu oraz stopień trudności instalacji urządzenia w pojeździe.

Wytrzymała i odporna konstrukcja

Możemy z góry założyć, że urządzenia, które są montowane w wózkach widłowych, będą pracować w trudnych i wymagających warunkach. Ich konstrukcja musi być zatem przystosowana do pracy w ekstremalnych temperaturach, większej wilgotności powietrza czy dużym zapyleniu. Obudowy powinny być odporne na wstrząsy i wibracje, które są generowanie podczas poruszania się pojazdu. Do tego sprawdzają się terminale i tablety, z obudową klasy przemysłowej zapewniającą wysoki poziom szczelności na wnikanie ciał obcych oraz wody. Warto również rozważyć zakup tabletu wzmocnionego tzw. rugged tablet. Zazwyczaj tego typu urządzenia mają specjalnie wzmocnioną obudowę, która chroni ją np. przed upadkiem z określonej wysokości.

Zasilanie

Kolejną kwestią jest sposób zasilania terminala zamontowanego w pojeździe. Urządzenie mobilne wymaga innego typu napięcia niż wózek widłowy, co generuje sporo trudności. W większości przypadków tego typu urządzenia zasilane są z pojazdu, akumulatorem prądu stałego. W takim przypadku w wózku widłowym/pojeździe trzeba zamontować dodatkową przetwornicę DC-DC, która służy do przekształcania energii elektrycznej DC na inny poziom napięcia. A to zwiększa czas, koszty i złożoność instalacji.

Urządzenia peryferyjne

Należy również wziąć pod uwagę wszystkie urządzenia peryferyjne, które będą współpracować z terminalem. Przyda się klawiatura, która ułatwi wprowadzenie danych, a także czytnik kodów kreskowych czy RFID, który umożliwi identyfikację towarów na półce. W wielu przypadkach obok terminala może znaleźć się również drukarka kodów kreskowych, która pozwala na automatyczny wydruk i oznaczanie danego towaru.

Ergonomiczność

Przy wyborze najlepszego terminala mobilnego do wózka widłowego miłego warto również uwzględnić kwestie związane z ergonomicznością i komfortem pracy. Zarówno montaż urządzenia, jak i ich dodatkowe funkcje powinny być dostosowane do trybu pracy. W ten sposób praca operatora stanie się szybsza a same obowiązki wykonywane będą sprawnie i bezproblemowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here