Dobry hosting – na co zwrócić uwagę

Każda strona internetowa potrzebuje odpowiedniego oprogramowania i infrastruktury. Jednym z kluczowych elementów jest serwer www. Na początek może to być hosting współdzielony. Ważne, żeby był po prostu dobry.

Dane z 2019 roku wskazują, że obecnie na świecie jest 1,5 mld stron internetowych, z czego aktywnych jest około 200 mln stron, a ich tematyka może być bardzo różna. Mamy więc sklepy internetowe, strony firmowe i e-wizytówki, różnego rodzaju portale, blogi, fora internetowe itd. Co łączy wszystkie te serwisy? Żadna z tych stron internetowych nie może działać bez serwera. Nie ma znaczenia, czy serwis jest mały, czy duży, popularny czy niszowy, prowadzony przez dużą firmę czy przez hobbystę. W każdym przypadku konieczny jest serwer www. To właśnie on sprawia, że dana strona jest wyświetlana w Internecie. Odrębną kwestią jest jakość serwera. Im większy serwis, tym bardziej wymagający i potrzebujący wydajnego rozwiązania w postaci co najmniej serwera VPS, a nawet serwera dedykowanego. Jednak mniejsze strony internetowe lub dopiero rozpoczynające działalność e-sklepy z powodzeniem mogą korzystać z hostingu współdzielonego, który jest już oferowany przez każdego dobrego dostawcy usług internetowych (np. Domeny.pl). Ważne jednak, żeby wybrać taki hosting bardzo starannie.

Dlaczego jakość hostingu jest ważna?

Hosting to nic innego jak udostępnienie zasobów serwera, czyli maszyny stale podłączonej do Internetu. W przypadku hostingu współdzielonego otrzymujemy wydzielone miejsce na takim serwerze, gdzie możemy przechowywać pliki, dokumenty itd. Jakość hostingu jest kluczowa dla bezawaryjnego działania strony internetowej i szybkości jej ładowania. Ta ostatnia wpływa także na SEO. Można zatem napisać, że pośrednio również od hostingu zależy pozycja serwisu w wyszukiwarce Google. Trzeba pamiętać, że wszelkie awarie oznaczają niedostępność strony www, co z kolei może się przełożyć na utratę użytkowników i utratę zysków.

Jak wybierać hosting?

Z wyborem hostingu nie należy się spieszyć. To nie może być przypadkowa decyzja. Od hostingu zależy płynność działania strony. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii przy wyborze hostingu. Najczęściej sprowadza się to do wyboru odpowiedniego pakietu hostingowego. Warto sprawdzić na przykład, ile domen można podpiąć do danego serwera. To szczególnie ważne, gdy na jednym hostingu ma działać kilka stron internetowych. Kluczową kwestią jest także limit transferu. Najlepsi dostawcy usług internetowych coraz częściej proponują hosting bez takiego limitu. Nie jest to jednak regułą. Wygodnym rozwiązaniem jest również dostęp SSH do serwera, co ułatwia zarządzanie plikami umieszczonymi na dysku. Dobry hosting powinien mieć także zapewniony częsty backup oraz rozszerzony Anty DDoS. Najlepiej, gdy serwer www można przetestować za darmo na przykład przez 2 tygodnie. Wtedy zorientujemy się, czy wybrany wariant hostingu rzeczywiście nam odpowiada. Warto wziąć również pod uwagę zakup hostingu w pakiecie z domeną i certyfikatem SSL, dzięki czemu zaopatrzymy się we wszystko, co potrzebne jest do uruchomienia serwisu.

Dobry serwer www to podstawa dla płynnego i bezproblemowego działania strony internetowej. Warto zatem zadbać, żeby wybrany hosting był jak najwyższej jakości. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here