Rodzaje wylewek i ich zastosowanie

Zadaniem wylewki jest wyrównanie poziomu podłoża przed ułożeniem materiału wykończeniowego – na przykład paneli lub płytek. Dobre wykonanie podłoża to również gwarancja jego trwałości i odporności na pękanie, co ma ogromne znaczenie w przypadku betonowych powierzchni. Producenci tej mokrej mieszanki proponują nam kilka rozwiązań – sprawdzamy, z jakich rodzajów wylewki możemy skorzystać i jakie jest ich zastosowanie.

Beton na wylewki – rodzaje i zastosowanie wylewek

Sam podkład nazywany jest inaczej jastrychem lub szlichtą, a jego zastosowanie jest konieczne, kiedy myślimy o stworzeniu solidnej podstawy pod parkiet, płytki, czy też panele. Wśród oferty producentów wyróżnić możemy trzy podstawowe rodzaje : cementowe, betonowe oraz anhydrytowe. Czym się charakteryzują?

Wylewka cementowa – charakterystyka i zastosowanie

 Tego rodzaju wylewka układana jest ręcznie lub przy użyciu specjalnych maszyn – zazwyczaj mają suchą, ale plastyczną konsystencję. Cechuje je wysoka uniwersalność, ponieważ doskonale sprawdzą się zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz – swoje zastosowanie znajdzie także w wilgotnych miejscach. Wylewki cementowe można kupić w gotowych zaprawach lub samodzielnie przygotować je na placu budowy – wymaga to jednak posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

 Wylewka anhydrytowa – charakterystyka i zastosowanie

 Bardzo wytrzymała i odporna na zmiany temperatur mieszanka, dlatego często stosowana jest przy ogrzewaniu podłogowym – ze względu na swoje właściwości nie ulega kruszeniu oraz kurczeniu się pod wpływem wzrostu lub spadku temperatury. Producenci dostarczają go w formie płynnej mieszanki, która sprawia, że samo układanie wylewki anhydrytowej jest proste. Jej płynna konsystencja powoduje, że doskonale uzupełnia ona nierówności i wypełnia krzywizny. 

W sprzedaży znajdziemy jeszcze kilka rodzajów wylewek, w tym:

  •     samopoziomujące,
  •     o większej grubości,
  •     szybkowiążące,
  •     emulsyjno – bitumiczne.

 Bez względu na to, na który rodzaj się zdecydujemy, podstawowym kryterium decydującym o wyborze rodzaju wylewki powinna być jakość mieszanki. Zastosowanie produktu o wątpliwym składzie może powodować, że podłoże będzie pękać lub zaczną powstawać na nim zarysowania.

 Do rozłożenia wylewki należy zatrudnić profesjonalną ekipę, która posiada odpowiednie doświadczenie w przeprowadzaniu takich inwestycji. To oni pomogą odpowiednio dobrać rodzaj wylewki do naszych potrzeb, aby nie narazić nas na niepotrzebne straty. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here