Jak zwiększyć bezpieczeństwo systemu Windows 10 za pomocą dodatkowego oprogramowania

Co najmniej trzy czwarte właścicieli komputerów PC na świecie korzysta z systemów operacyjnych Windows. Dlatego też systemy operacyjne Microsoftu są szczególnie podatne na ataki hakerów. Podczas surfowania po Internecie i pobierania plików z Internetu złośliwe oprogramowanie może dostać się do komputera lub laptopa. Doprowadzi to do różnych negatywnych konsekwencji. Na przykład ważne informacje wpadną w ręce intruzów lub system operacyjny przestanie działać poprawnie. Na szczęście istnieje obecnie wiele sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa danych na komputerze.

Następnie wyjaśnimy, które aplikacje są przydatne do ochrony systemu operacyjnego przed złośliwym oprogramowaniem. Wśród nich każdy użytkownik może łatwo wybrać dogodną dla siebie opcję. Ważne jest, aby przeczytać o tych aplikacjach nie tylko dla właścicieli Windows 10. Nawet jeśli dana osoba dopiero zamierza kupić licencja Windows 10, informacje o oprogramowaniu zabezpieczającym pomogą mu natychmiast zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa komputera.

Oprogramowanie antywirusowe

Najskuteczniejszym sposobem walki z wirusami, oprogramowaniem ransomware i spyware jest oprogramowanie antywirusowe. Jest to nazwa specjalnych aplikacji, które wykonują kilka funkcji jednocześnie w celu ochrony systemów operacyjnych. Wykrywają, zatrzymują i usuwają wirusy. Oprogramowanie antywirusowe zapewnia również ochronę przed różnymi cyberatakami:

  • szpiegostwo;
  • keylogging;
  • phishingiem;
  • spam.

Obecnie użytkownicy mają do dyspozycji szeroką gamę programów antywirusowych. Wśród nich są aplikacje płatne i darmowe. Dlatego właściciele komputerów i laptopów mogą wybrać odpowiednie programy, biorąc pod uwagę niezbędne funkcje i wielkość budżetu.

Zapora sieciowa i ochrona przed włamaniami

Nawet jeśli na komputerze nie ma zainstalowanego programu antywirusowego, nie oznacza to, że urządzenie jest całkowicie bezbronne. Twórcy Windows 10 zadbali o to, by system posiadał wbudowaną obronę przed złośliwym oprogramowaniem. Mowa tu o zaporze sieciowej. Jest to obrona sieciowa:

  • zatrzymuje złośliwy kod przed pobraniem;
  • blokuje podejrzane połączenia internetowe;
  • zapobiega dostępowi do plików i kontroli urządzeń.

W systemie Windows 10 zapora sieciowa jest domyślnie włączona. Należy jednak pamiętać, że jeśli użytkownik chce zainstalować odpowiednik tego programu, konieczne jest wyłączenie wbudowanej ochrony przed hakerami. W przeciwnym razie aplikacje będą ze sobą kolidować i nie zapewnią odpowiedniej ochrony.

Oprogramowanie antyszpiegowskie i antyreklamowe

Wielu użytkowników boryka się z faktem, że na ich komputerze lub laptopie pojawia się oprogramowanie szpiegujące. Aplikacje te zbierają informacje o użytkowniku i przekazują dane osobowe atakującym. Są one jednak niebezpieczne nie tylko ze względu na naruszenie prywatności.
Spyware negatywnie wpływa na wydajność systemu operacyjnego. Zużywają one część mocy obliczeniowej sprzętu. W rezultacie sam system operacyjny i inne aplikacje mają niewiele zasobów.
Instalacja oprogramowania antyszpiegowskiego pozwala chronić dane osobowe, a także utrzymuje wydajność systemu na optymalnym poziomie. Dlatego warto zainstalować aplikację tego typu na swoim komputerze. Najczęściej rolę antyspyware pełni program antywirusowy, który łączy w sobie wiele funkcji.

Menedżery haseł

Aby wejść na różne strony, użytkownicy muszą utworzyć dużą liczbę haseł. Jest ich tak wiele, że niezwykle trudno jest je wszystkie zapamiętać. Niektórzy ludzie zapisują swoje hasła bezpośrednio w przeglądarce. Należy jednak pamiętać, że nie jest to najbezpieczniejsza opcja, ponieważ hasła mogą zostać skradzione. Aby przechowywać je razem pod silną ochroną, zalecany jest menedżer haseł. Takie aplikacje przechowują dane użytkownika w zaszyfrowanej formie. Ponadto:

  • zapewniają ochronę przed phishingiem;
  • automatycznie blokują dostęp do baz danych
  • umożliwiają przechowywanie nie tylko haseł, ale także innych cennych informacji.

Menedżery haseł nie zajmują dużo miejsca na dysku twardym. Obecnie istnieje wiele popularnych programów tego typu, wśród których są zarówno wersje płatne, jak i darmowe. Użytkownicy mogą więc z łatwością wybrać oprogramowanie do zapisywania haseł dopasowane do ich budżetu.

Aktualizacje i poprawki

Aby niezawodnie chronić system przed złośliwym oprogramowaniem, ważne jest nie tylko zainstalowanie na komputerze wysokiej jakości programu antywirusowego i innych aplikacji, ale także regularne aktualizowanie systemu. Microsoft stale wydaje nowe poprawki dla swoich systemów operacyjnych. Aktualizacje te poprawiają wydajność systemu operacyjnego i jego bezpieczeństwo. Łatki mają na celu między innymi wyeliminowanie luk w zabezpieczeniach.
Aktualizowanie systemu operacyjnego w odpowiednim czasie znacznie zmniejsza ryzyko zainfekowania komputera wirusami lub innym złośliwym oprogramowaniem.

Dodatkowe środki bezpieczeństwa

Nierzadko zdarza się, że atakujący uzyskują dostęp do danych osobowych za pośrednictwem konta Microsoft.Aby temu zapobiec, warto włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe w systemie Windows 10.Jest to sposób zabezpieczenia konta, który uniemożliwia dostęp do danych osobowych osobom, które znają tylko hasło.
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe oznacza, że aby zalogować się na konto, należy podać zarówno hasło, jak i kod bezpieczeństwa, który przychodzi na adres e-mail lub telefon.Możesz włączyć tę opcję na swoim koncie Microsoft.

PodsumowanieWśród systemów operacyjnych, produkty Microsoft są najczęstszym celem ataków hakerów.Dlatego warto chronić je przed złośliwym oprogramowaniem.Ważne jest nie tylko zainstalowanie skutecznego programu antywirusowego na komputerze, ale także regularne aktualizowanie samego systemu. Pozwoli to zminimalizować ryzyko zainfekowania komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here