Temat ochrony danych osobowych w internecie już od kilku lat zajmuje polityków, przedsiębiorców i inne osoby związane z branżą e-commerce. Wielu prawników, którzy żyją z naciągania przedsiębiorców na kary, zajmuje się wyszukiwaniem praktyk niezgodnych z obowiązującym prawem stosowanych w sklepach internetowych i grożą pozwaniem ich właścicieli do sądu. Powstaje pytanie, czy faktycznie mają ku temu podstawy?

Certyfikat SSL a sklep internetowy

Z ochroną danych osobowych w internecie nierozerwalnie związany jest certyfikat SSL, czyli certyfikat szyfrujący i zabezpieczający przesyłanie danych pochodzących, np. z formularzy internetowych. Dane te „wędrują” z komputera użytkownika na serwer, na którym zamieszczona jest strona www. W czasie tej wędrówki dane mogą zostać wykradzione lub zmienione. Certyfikat SSL ma za zadanie nie odpuścić do takiej sytuacji.

Ustawa o ochronie danych osobowych nie narzuca wprost obowiązku stosowania certyfikatu SSL. Mówi jedynie o środkach technicznych, mających zabezpieczać przetwarzane dane osobowe przed kradzieżą, udostępnieniem osobom nieuprawnionym, utraceniem, itp. Mowa tutaj nie tylko o danych klientów, ale również o danych pracowników logujących się do panelu sklepu. Jak dotąd najprostszym sposobem spełnienia tego wymogu jest zastosowanie certyfikatu SSL.

Google strażnikiem bezpieczeństwa danych

Twórca i właściciel przeglądarki Google Chrome od pewnego czasu pracuje nad rozwiązaniami, które w widoczny sposób będą ostrzegać internautów przed zamieszczaniem swoich danych na stronach posiadających formularze logowania i newslettery, pozbawionych stosownych zabezpieczeń oraz przed dokonywaniem płatności elektronicznych za pośrednictwem tych stron. W przyszłości ostrzeżenie takie ma być widoczne na wszystkich stronach, które nie posiadają certyfikatu SSL lub innego zabezpieczenia.

Korzyści płynące ze stosowania certyfikatu SSL

Stosowanie certyfikatu SSL nie tylko zapewnia bezpieczeństwo danych, ale pomaga również w zbudowaniu zaufania do danej strony www. Przeglądarka Google Chrome zamieszcza zielony pasek przy adresie url stron, które stosują certyfikat SSL, oznaczając w ten sposób, że są to strony bezpieczne. Posiadanie certyfikatu SSL chroni sklep internetowy przed sankcjami nakładanymi przez Google oraz umożliwia uzyskanie wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here