Z pojęciem systemów ERP można się spotkać w wielu profesjonalnych firmach. Czym jest system ERP? W praktyce jest to program wspomagający funkcjonowanie wielu obszarów firmy dający dostęp do procesów z wielu miejsc, dzięki czemu wszystko jest pod kontrolą. Sam skrót pochodzi z języka angielskiego i brzmi „Enterprise Resource Planning” i oznacza Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa. I właśnie z tym się kojarzy – z planowaniem. Systemy ERP wspomagają procesy decyzyjne oraz realizują po części ideę sztucznej inteligencji. Obecnie bardzo trudno wyobrazić sobie działanie nowoczesnego przedsiębiorstwa bez zaawansowanego oprogramowania integrującego wiele działów w firmie, wykorzystującego ogólną bazę wiedzy oraz danych. Brak odpowiedniego systemu ERP w firmie może skutkować jej niewydolnością oraz poruszaniem się po omacku.
Wszystko zaczęło się od rozwoju komputerów, bez których też trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie firmy w dzisiejszym świecie. Poprzednikami ERP były systemy MRP, których zadaniem było planowanie zapotrzebowania materiałowego. Jego następcą były systemy MRPII, które już zakładały planowanie produkcji. Systemy ERP są naturalną konsekwencja i rozwinięciem systemów MRP.
Wdrożenie systemu ERP w firmie jest nie tylko działaniem dającym wielkie możliwości, ale również koniecznością, gdyż skuteczne zarządzanie bez zaawansowanych programów jest dzisiaj obecnie niemal niemożliwe. Zastosowanie tego rodzaju rozwiązań może pozwolić na bycie o krok przed konkurencją, która być może już też takie działania wdrożyła w swojej polityce.
System ERP jest wykorzystywany w wielu obszarach działania firmy. W tym miejscu ustalimy konkretnie do czego służą systemy ERP, a zakres ich działania jest niezwykle szeroki. Znajdują one zastosowanie w takich działach i obszarach jak łańcuch dostaw, zarządzanie środkami trwałymi, finanse, księgowość, kadry i płace, dział marketingu, dział sprzedaży, produkcja, magazyn, sprzedaż, zarządzanie projektu czy w końcu serwis. Systemy ERP umożliwiają także tworzenie zaawansowanych raportów i analiz biznesowych wykorzystujących rozwiązania Business Intelligence.
W praktyce powyższe obszary pozwalają na kontrolę, obserwację i analizę wszystkich aspektów działania firmy. Systemy ERP wyposażone są w platformy CRM wspomagające komunikację w firmie, a także szybszy obieg informacji i dokumentów.
Obecnie rynki wielu branż zmieniają się bardzo dynamicznie. Potrzeby klientów wskazują na konieczność wprowadzania produktów w krótszych seriach oraz o krótszym cyklu życia. W samym działaniu firmy wdrożenie nowoczesnych narzędzi po prostu skraca czas pracy, dzięki czemu w praktyce można zrobić więcej i jednocześnie nie zwiększać zatrudnienia w firmie.
System ERP w praktyce to także lepsza i skuteczniejsza komunikacja z klientem dzięki modułowi ERP. Pracownicy z obsługi klienta zyskują bazę danych i jednocześnie platformę do komunikacji z klientem, a osoby decyzyjne mogą wdrożyć lepsze rozwiązania na bieżąco obserwując co dzieje się z procesami w danym dziale.