System informatyczny SCADA

System taki jak SCADA to niezmiernie użyteczne narzędzie informatyczne, jakie wykorzystywane jest przeważnie przy bardziej skomplikowanych systemach produkcyjnych oraz pomiarowych.

Nietrudno jest się domyśleć, że uzyskane wizualizacje za pomocą systemów ukazują bardzo szczegółowe informacje na temat procesów zachodzących na halach, w maszynach i urządzeniach. Systemy SCADA, to dla wielu operatorów bardzo wygodne i użyteczne systemy, jakie ułatwiają przede wszystkim kontrolę nad wdrożonymi procesami. Dzięki rozbudowanym systemom tego typu, jak również możliwości komunikacji systemu tj. system SCADA z innymi programami mamy rozbudowaną sieć współpracujących ze sobą systemów, które bardzo dokładnie monitorują zachodzące procesy w wielu branżach oraz dziedzinach. Takie systemy idealnie sprawdzają się w dziedzinach takich jak:

– ekologia,
– automatyka budowlana,
– produkcja przemysłowa.

Funkcjonalność systemów SCADA

Systemy SCADA idealnie sprawdzają się zarówno w procesach technologicznych, jak również w procesach przemysłowych. Są niezwykle dokładne, szczegółowe, sprawne. Pomagają archiwizować dane z produkcji oraz pomiarów. Alarmują o zakończonych procesach, jak również o zmiennych, które są ważne dla pomiarów uzyskiwanych za pomocą urządzeń. Co więcej system SCADA pełni funkcję wyżej umiejscowioną niż sterowniki PLC, a także pozostałe urządzenia.

Przykładowe systemy SCADA

Pośród przykładowych systemów SCADA odnajdziemy systemy wykorzystywane w różnych branżach, procesach, pomiarach. Pomiędzy nimi znajdziemy oprogramowanie, jakie wykorzystywane jest w przypadku nadzoru i wizualizacji firm, wizualizacji i pobierania danych w przypadku energii elektrycznej, nadzoru wilgotności oraz temperatury, do wizualizacji stacji energoelektrycznej, do nadzorowania procesów produkcyjnych, do zarządzania budynkami i zabezpieczeniami firm.

Dlaczego system SCADA?

System SCADA to bardzo dobre rozwiązanie z wielu względów. Przede wszystkim dzięki temu, że jest to oprogramowanie dość rozbudowane, pomaga w wielu procesach na różnych płaszczyznach. A dla wielu branż, jak również dziedzin takie oprogramowanie to skarb. System SCADA jest świetnym rozwiązaniem również ze względu na to, że oprócz podstawowych funkcji posiada znacznie bardziej rozszerzone wizualizacje zachodzących procesów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here