Organizacja pracy w magazynie

W organizacji pracy w każdym magazynie kluczowe znaczenie ma kwestia transportu. Dotyczy to zarówno przemieszczania towarów po terenie magazynu, ich rozładowywania, jak i załadowywania, a także transportu na zewnątrz zakładu oraz pomiędzy różnymi halami magazynowymi. Sposób organizacji transportu wpływa zarówno na poziom bezpieczeństwa pracy (pozwala zminimalizować ilość wypadków i uszkodzeń transportowanych towarów), ale, co równie ważne, pozwala poprawić wydajność pracy w danym magazynie.

Komunikacja i transport w magazynie – od czego zacząć?

Wielu właścicieli przedsiębiorstw handlowych i produkcyjnych staje przed tym samym problemem; w jaki sposób rozpocząć organizację pracy na terenie magazynu? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwe z różnych powodów.

Przede wszystkim należy wskazać, że w wielu regulacjach dotyczących organizacji pracy na terenie przedsiębiorstw, magazyny nie są traktowane jako pomieszczenia osobnej kategorii. W rezultacie – w organizacji pracy w magazynach należy stosować te same regulacje, które odnoszą się do pomieszczeń innego typu.

Mimo to warto wymienić najważniejsze czynniki zwiększające bezpieczeństwo w czasie transportu na terenie magazynu. Zgodnie z opinią ekspertów, największy wpływ ma: wyznaczenie szlaków komunikacyjnych i transportowych oraz zastosowanie odpowiednich urządzeń rozładunkowo-załadunkowych, w tym także tych przeznaczonych do transportu pionowego.

Transport w pionie i poziomie

Przede wszystkim transport w obrębie magazynu powinien odbywać się zgodnie ze szlakami komunikacyjnymi. W celu ich wyznaczenia należy uwzględnić takie czynniki jak: rozmiar pomieszczenia magazynowego, ilość znajdujących się w nim osób, ilość i rozmiar przechowywanych towarów oraz urządzenia używane do ich przemieszczania.

Szlaki komunikacyjne oznacza się za pomocą specjalnych urządzeń takich jak: sygnały, oznakowania, naklejki podłogowe oraz naścienne czy bramki. Ponadto, w niektórych miejscach stosuje się specjalne odbojniki przemysłowe. Pozwalają one na zabezpieczenie tych miejsc, które narażone są na uszkodzenie w trakcie transportu towarów ciężkich lub dużych gabarytów. Odbojnikami zabezpiecza się więc: drzwi, kanty, meble, ściany oraz inne newralgiczne punkty (strona główna magazynuj.pl przedstawia szeroki wybór odbojników przemysłowych).

Warunkiem sprawnego funkcjonowania magazynu jest także organizacja pracy w czasie rozładunku i załadunku. Dotyczy to nie tylko przemieszczania towarów na płaszczyźnie poziomej, ale też w pionie – w górę i w dół. Specjaliści od przepisów BHP wskazują, że to właśnie w trakcie transportu pionowego dochodzi do licznych uszkodzeń towarów oraz wypadków pracowników.

W celu zabezpieczenia przebiegu transportu pionowego korzysta się z różnego rodzaju urządzeń specjalistycznych. Oprócz samego podnoszenia i opuszczania towarów ciężkich pozwalają także na ich stabilizację oraz precyzyjne ułożenie w pożądanym miejscu (na przykład na palecie). Wciągarki łańcuchowe, mechaniczne i dźwigniowe to ponadto urządzenia eliminujące szereg zagrożeń występujących w trakcie podnoszenia i opuszczania towarów przy użyciu pracy rąk ludzkich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here