Mała księgowość samodzielnie

Uproszczona księgowość, inaczej także mała księgowość, to popularna forma prowadzenia księgowości wśród mniejszych przedsiębiorstw. Obowiązki księgowe tego typu firma może zlecić w biurze księgowym, ale można zajmować się nimi także samodzielnie. Wystarczy odpowiednie oprogramowanie!

Czym jest mała księgowość?

Mała księgowość może być prowadzona przez wybrane podmioty gospodarcze, w tym przez osoby fizyczne i konkretne typy spółek, w przypadku których przychody netto za poprzedni rok obrotowy nie były wyższe od równowartości 2 000 000 euro w złotym.

Najczęściej mała księgowość opiera się na prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów, lecz może mieć ona też postać karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Samodzielne prowadzenie małej księgowości

Wbrew pozorom, mała księgowość wcale nie jest skomplikowana. Dzisiaj, gdy przedsiębiorcy posiadają także do dyspozycji specjalne oprogramowanie, jej prowadzenie może być naprawdę proste, szybkie i wygodne, a ponadto jeszcze tańsze niż korzystanie z usług księgowych!

Gdy w firmie prowadzona jest mała księgowość program może zaoferować jej szereg narzędzi, które ułatwią realizację wszystkich formalności. Mogą być to między innymi:

– księgowanie faktur VAT i innych dowodów księgowych
– rozliczanie podatków – dochodowego, degresywnego, liniowego
– rozliczanie podatku VAT naliczonego i należnego
– wystawianie faktur
– rozliczanie środków trwałych firmy
– przygotowywanie e-Deklaracji podatkowych
– przygotowywanie JPK
– przygotowywanie dokumentacji e-ZUS
– rozliczanie pojazdów i tras
– monitorowanie ważnych terminów
– tworzenie raportów, analiz, prognoz

Jak widać, dobry program do małej księgowości może zaoferować swojemu użytkownikowi szereg praktycznych funkcji, które wspomagają prowadzenie niezbędnych formalności.

Co więcej, wiele programów udostępnia pomoc specjalistów przez czaty albo przez telefon. Dzięki temu można uzyskać fachowe porady wtedy, gdy będą one potrzebne.

Programy do prowadzenia małej księgowości można także przetestować za darmo przed zakupem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here