Zdecydowaliśmy – chcemy wziąć szybką pożyczkę online. Sprawdzamy więc oferty dostępnych na rynku firm… i zaczyna nam się kręcić w głowie. Która z nich jest najbardziej rzetelna i wiarygodna? Która na pewno pomoże nam w trudnej sytuacji finansowej? Opinie na forach internetowych bywają rozbieżne, a my przecież chcemy wiedzieć, że wybraliśmy najlepiej. Taką pewność daje nam sprawdzenie, czy firma jest członkiem Związku Firm Pożyczkowych.

Co to jest ZFP?

Związek Firm Pożyczkowych, czyli ZFP, jest organizacją zrzeszającą rzetelne firmy pożyczkowe, dbające o konsumenta i jego prawa. Powstał w 2013 roku, kiedy branża pożyczkowa nie cieszyła się zbytnim zaufaniem, a w mediach często pojawiały się informacje o oszustwach. Liderzy spośród firm chwilówkowych, chcąc zapewnić klientom jak najwyższe standardy i odróżnić się od nieuczciwych parabanków, stworzyli ZFP. Celem organizacji jest podwyższenie standardów etycznych w branży pożyczkowej – dlatego powołała do życia Rejestr Firm Pożyczkowych, buduje świadomość konsumentów co do ich praw, a także aktywnie działa w mediach.

Klub elitarny

Do ZFP mogą przystępować nowe firmy pożyczkowe, muszą jednak spełnić szereg restrykcyjnych wymagań. Analizowane są wzory umów obowiązujące w danej firmie, liczba reklamacji (nie powinna być wyższa niż 0,5% umów zawartych w ciągu roku), opinie w mediach branżowych i ogólnych, a także komentarze na forach. Instytucja ubiegająca się o członkostwo w ZFP nie może być też karana za istotne naruszenie praw konsumenta ani mieć w historii działalności żadnego postępowania karnego.

Firma będąca członkiem ZFP powinna wnikliwie badać zdolność kredytową pożyczkobiorców, korzystając z rejestrów dłużników. Jej obowiązkiem jest także zamieszczanie tabeli opłat i wzorów umów na stronie internetowej oraz rzetelne informowanie klientów o kosztach i warunkach spłaty zobowiązań.

Frontem do klienta

ZFP udostępnił klientom system Bezpieczny PESEL. Warto z niego skorzystać, jeśli w najbliższym czasie nie planujemy wziąć kredytu. Wystarczy wpisać swój PESEL do założonej przez organizację bazy elektronicznej. Dzięki temu, w razie kradzieży danych, uniemożliwimy wzięcie pożyczki na nasze nazwisko.

Jeśli więc interesuje nas szybka pożyczka online, przed złożeniem wniosku sprawdźmy, czy dana firma figuruje w Rejestrze Firm Pożyczkowych. Zajmie nam to tylko kilka minut, a zyskamy pewność, że wybranej przez nas instytucji można zaufać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here