Telewizor 8K – czy to ma sens?

Jeszcze niedawno swoistym novum były telewizory 4K, a już teraz z powodzeniem możesz kupić telewizor 8K – odbiornik o jeszcze większej rozdzielczości, który w jeszcze bardziej realistyczny sposób wyświetla materiały audiowizualne. Możesz jednak zastanawiać się, czy wybór takiego urządzenia ma sens? Czy jego zakup faktycznie przełoży się na jakość wyświetlanych filmów i seriali?

Co to właściwie jest telewizor 8K?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, czy telewizor 8K jest odpowiednim zakupem, warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, z czym w ogóle wiąże się pojęcie 8K. Otóż 8K, analogicznie do 4K czy Full HD, odnosi się do rozdzielczości ekranu. Obraz 8K charakteryzuje się ogromną wręcz rozdzielczością, wynoszącą aż 7680×4320 pikseli w pionowych i poziomych liniach.

W praktyce, takie zagęszczenie pikseli oznacza aż czterokrotnie większą rozdzielczość niż w przypadku 4K i aż szesnastokrotnie większą niż miało to miejsce w telewizorach Full HD. Dzięki temu, piksele są niemal niezauważalne gołym okiem, a wyświetlane materiały charakteryzują się niezwykłym, niespotykanym dotychczas poziomem realizmu.

Materiały 8K? Telewizor ze skalowaniem to rozwiązanie

Możesz też zastanawiać się, jak wygląda kwestia dostępności materiałów w rozdzielczości 8K. W końcu tego typu filmy czy seriale nie są dostępne na nośnikach fizycznych, nie są też popularne w wersji streamingowej – np. na platformach VOD takich jak Netflix, HBO GO czy Player. Skąd zatem czerpać treści, które pozwolą na wykorzystanie możliwości, które daje telewizor 8K?

Odpowiedzią na to pytanie jest zaawansowana technologia tzw. upscalingu, podnosząca rozdzielczość każdego materiału źródłowego do rozdzielczości jak najbliższej 8K. Telewizor dysponujący technologią skalowania potrafi sprawić, że np. film Full HD lub 4K świetnie zagospodaruje dostępny ogrom pikseli i będzie wyglądał zdecydowanie lepiej na matrycy 8K, niż np. na ekranie 4K.

Marketing? Wcale nie!

Nie powinieneś też podejrzewać, że tego typu rozwiązanie jest wyłącznie chwytem marketingowym. Upscaling jest technologią docenianą od dawna i nie musisz martwić się o jej skuteczność, jeśli chodzi o telewizor 8K. Procesor takiego urządzenia wypełnia puste przestrzenie między pikselami oraz poprawia kolorystykę i kontrast obrazu, co pozwala na osiągnięcie bardzo korzystnych efektów.

Różnica polega na tym, że telewizor 8K musi być wyposażony w procesor znacznie potężniejszy, niż miało to miejsce w przypadku dotychczasowych odbiorników. Obraz 8K może być osiągnięty tylko dzięki bardzo wydajnemu procesorowi, który jest w stanie ulepszyć rozdzielczość do jak najbliższej 8K. Telewizor tego typu z założenia musi być bardzo zaawansowany technologicznie.

Rozdzielczość, która ma sens

Rodzi się pytanie, czy łatwo zdobyć materiały w rozdzielczości 8K… Zdecydowanie nie musisz się o to martwić. Telewizor 8K posiada procesor, który pozwala na bardzo zaawansowane skalowanie podnoszące rozdzielczość każdego materiału źródłowego. Sprawia to, że telewizor 8K już teraz jest sensownym zakupem, który zagwarantuje Ci wyjątkowe wrażenia wizualne!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here