Na rynku znajdziemy szeroki wybór komputerów, stąd też panuje złudne przekonanie, że wybór tego idealnego będzie szybki i bezproblemowy. Tymczasem do zakupu sprzętu trzeba się naprawdę przyłożyć. Sprawdź zatem, jak wybrać komputer do firmy.
Obecnie komputer firmowy stanowi podstawowe wyposażenie każdego biura. Bez względu na prowadzoną działalność jest on niezbędny do załatwiania codziennych spraw związanych z prowadzonym biznesem. Dlatego koniecznie musimy zadbać o to, aby był dobrze dopasowany do potrzeb naszych, jak również pracowników firmy. Pamiętajmy, że inne parametry liczą się przy wyborze komputera dla grafików, programistów czy testerów gier, inne dla projektantów czy architektów, a jeszcze inne w przypadku użytku w recepcji. Jak wybrać komputer firmowy odpowiadający potrzebom prowadzonego biznesu?
Wygoda i wydajność– laptop czy komputer stacjonarny?
Laptopy mają tę przewagę nad stacjonarnym odpowiednikiem, że zajmują niewiele miejsca na biurku oraz są mobilne. Oznacza to, że możemy je zabrać ze sobą na spotkanie biznesowe, do kawiarni czy do domu. Laptopy są jednak w wielu przypadkach mniej wydajne niż stacjonarne komputery. Dlatego jeśli posiadamy wymagające firmowe oprogramowanie, nie zawsze będzie ono działało na nich szybko i sprawnie. W takim wypadku może sprawdzić się jednak dobry model laptopa, np. Dell inspiron lub o podobnej jakości, który sprosta wygórowanym wymaganiom systemowym.
Jeśli chodzi o komputer stacjonarny, można do niego podłączyć duży monitor, który umożliwia siedzenie przy nim w znacznie większej odległości, co pozwala z kolei odetchnąć oczom użytkownika. Kluczowy jest jednak komfort pracy: praca przy dużym ekranie jest wygodniejsza, zwłaszcza dla architektów czy projektantów wnętrz.
Parametry – na co zwrócić uwagę?
Dysk twardy: Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na dysk twardy modelu, który nas interesuje, przy czym dobrze jest wcześniej określić do jakich zadań będziemy wykorzystywać nasz komputer. Jeżeli będzie on potrzebny jedynie do pracy z dokumentami, wystarczy dysk o pojemności 250 GB. Jeżeli jednak chcemy zainstalować na nim specjalistyczne oprogramowanie, warto rozglądać się za modelami powyżej 500 GB, a także rozważyć zakup dodatkowego dysku SSD.
Karta graficzna: powinna zainteresować głównie osoby, które potrzebują nienagannej grafiki np. projektantów ubrań lub wnętrz, architektów czy testerów gier. Tu liczy się jakość obrazu, dlatego warto wybierać modele o bardzo dobrej specyfikacji, np. Dell Vostro.
Pamięć RAM: Jeżeli chcemy by nasze urządzenie sprawnie funkcjonowało, warto zatroszczyć się o odpowiednią pamięć RAM. Pojemność 4 GB to absolutne minimum, jednak najlepiej żeby było to co najmniej 8 GB.
Procesor: stanowi serce komputera i odpowiada za jego szybkie i sprawne funkcjonowanie. W tym wypadku, należy zwrócić uwagę na producenta oraz liczbę rdzeni. Model dwurdzeniowy to dobra opcja dla urządzeń, które mają pełnić jedynie typową funkcję biurową, czyli umożliwiać obsługę podstawowych programów Microsoft czy przeglądanie stron internetowych. Jeżeli jednak chcemy szybkiego rozwiązania, warto zdecydować się na komputer z czterordzeniowym procesorem (np. Dell latitude). Gwarantuje on sprawną i bezproblemową pracę.
Czy dobry komputer musi być drogi?
Komputer nie musi być drogi. Jeżeli dobrze znamy swoje potrzeby oraz orientujemy się w specyfikacji systemowej, nie damy się naciągnąć na kosztowne modele, które miewają niekiedy gorsze parametry od tych tańszych. Czasem zdarza się tak, że wysoka cena ma przyciągnąć klientów biznesowych, którzy uznają, że skoro dany model jest taki kosztowny, to musi być lepszy. Warto szukać wśród marek, które cieszą się renomą na rynku, a jednocześnie oferują swoje produkty w przystępnej cenie. Dobrym rozwiązaniem są też laptopy Dell, które wprawdzie nie należą do najtańszych, ale za to gwarantują bezproblemowe działanie przez kilka dobrych lat.
Jeżeli szukasz dobrej jakości komputerów firmowych, zajrzyj na stronę: sklep internetowy gigam.pl, oferującą bogaty wybór laptopów, a także wsparcie eksperta, który doradzi, jaki produkt będzie dla ciebie najlepszy.