Wielu z nas zależy na tym, by dobrze zarządzać zasobami, z jakich korzystamy na co dzień. Z tego względu programatory cyfrowe do gniazdka zyskują coraz większą popularność, ponieważ pozwalają nam precyzyjnie określać, kiedy korzystamy w domu z energii elektrycznej, a także w jaki sposób ją wykorzystujemy. Jak poprawnie wybrać programator czasowy do gniazdka?
- Programator czasowy do gniazdka – co to jest?
- Programator czasowy – jak wybrać?
- Elektroniczny programator czasowy – o czym pamiętać przy zakupie?
Programator czasowy do gniazdka – co to jest?
Współcześnie wielu z nas bardzo zwraca uwagę na to, jak energooszczędne są sprzęty w naszym domu oraz w jaki sposób wykorzystujemy prąd do naszych potrzeb. Jeżeli chcemy mieć na tym większą kontrolę, warto rozważyć wyposażenie domu w programatory czasowe. Są to urządzenia, które umożliwiają zarządzanie sprzętem elektronicznym w naszym domu, pozwalają na zaplanowanie wyłączenia dowolnych odbiorników elektrycznych w dowolnym czasie, a także włączają je z powrotem, gdy sobie tego zażyczymy. Dzięki tego typu urządzeniom jesteśmy w stanie lepiej zarządzać zużyciem energii w naszym domu, a także mamy pewność, że wyłącznik czasowy sprawi, że sprzęty elektroniczne nie będą niepotrzebnie pobierać energii wtedy, gdy z nich nie korzystamy.
Programator czasowy – jak wybrać?
Aby wybrać odpowiedni programator czasowy do gniazdka musimy najpierw określić, czego dokładnie szukamy. Na rynku są dostępne dwie opcje – elektroniczna i mechaniczna. Mechaniczny programator czasowy będzie tańszą opcją, jednak jest zdecydowanie mniej dokładny. Z kolei elektroniczny czasowy wyłącznik prądu pozwoli nam na dużo większą dokładność, jednak będzie również więcej kosztował. W zależności od tego, jak dokładnego urządzenia potrzebujemy, możemy dowolnie manewrować jego rodzajami, a także wykorzystać obydwa typy jednocześnie.
Elektroniczny programator czasowy – o czym pamiętać przy zakupie?
Jeżeli chcemy zaopatrzyć się w wyłączniki czasowe, pierwszą rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest sposób zasilania – możemy wybrać opcję 12V lub 230V, co powinno być dopasowane do rodzaju instalacji elektrycznej, jaką posiadamy w domu. Drugim aspektem jest przeznaczenie konkretnego urządzenia. Możemy zdecydować się na przykład na programator cyfrowy do sterowania światłem, który umożliwi nam oświetlenie schodów czy innej części domu w konkretnym czasie. Przeznaczenie urządzenia warto znać przed zakupem, ponieważ w taki sposób będzie nam je łatwiej dopasować.