Jakie buty robocze wybrać w zależności od wykonywanej pracy

Ochrona pracownika przed zagrożeniami w miejscu pracy to bardzo ważna kwestia. Konieczność dochowania regulacji z tym związanych wynika wprost z polskiego prawa, a w szczególności z norm BHP. To one przesądzają o tym, jakie rozwiązania należy wdrożyć, by osoby zatrudnione w danym miejscu były w ograniczonym stopniu narażone na rozmaite urazy. Buty robocze także mają tu duże znaczenie. Na rynku jest wiele rodzajów butów ochronnych, które są klasyfikowane w odmienny sposób i co za tym idzie przeznaczone do użycia w odmiennych uwarunkowaniach.

Kluczowe rodzaje butów roboczych

Ogólny podział sprowadza się do trzech kategorii. Na początek mamy obuwie bezpieczne (S) – jest ono wyposażone w podnosek wytrzymujący nacisk rzędu 200 J i odporny na ściskanie z siłą co najmniej 15 kN. Następnie obuwie ochronne (P) – tutaj także niezbędne są podnoski odporne na naciski 100 J i siłę ściskania rzędu 10 kN. Na koniec obuwie zawodowe (O) – posiadające cechy typowe dla butów roboczych, ale nie mające podnoska. Może być stosowane tam, gdzie nie zachodzi ryzyko zmiażdżenia stóp. Oczywiście zakres ochrony oferowany przez dostępne na rynku buty na tym się nie kończy.

Obuwie robocze ma wiele zadań

O ile można uznać, że ochrona stopy i palców przed urazem to jedna z najważniejszych, a może nawet najważniejsza cecha obuwia roboczego, to przecież osoby pracujące w różnych miejscach są też narażone na szereg innych czynników. Stąd pojawia się potrzeba nabywania butów odpornych na kontakt z chemikaliami, czynnikami biologicznymi, mechanicznymi czy wysokimi temperaturami. Cenione są też właściwości antyprzebiciowe podeszew takiego obuwia. W wybranych zakładach pracy stosuje się też buty antystatyczne, które zapobiegają wyładowaniom, mogącym uszkodzić na przykład układy elektroniczne.

Sprawdzone materiały i pewne źródła

Jeśli chodzi o konkretne produkty, to trzeba zwracać uwagę na to, by nabywać obuwie robocze wyłącznie u zaufanych sprzedawców. Tylko oni zapewniają dostęp do butów spełniających aktualne normy, które poza tym okażą się trwałe i wygodne. Do produkcji takiego obuwia wykorzystuje się zarówno surowce syntetyczne, jak też naturalną skórę. Modele zimowe posiadają z kolei dodatkową warstwę ocieplenia wewnątrz butów. Sprzedażą takich rozwiązań zajmuje się między innymi internetowa hurtownia Muntech24.pl. – Mamy w ofercie buty robocze włoskiej marki Beta, uznawane za jedne z lepszych w Europie – mówi pan Szymon, ekspert ds. asortymentu. – Są one przystosowane do użycia przy różnych pracach, zwłaszcza w przemyśle i budownictwie – kończy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here