Każdy kto miał kiedykolwiek do czynienia z tonerami do drukarek wie, że dzielą się one ze względu na kilka kategorii, z których czy nie najważniejszą stanowi paleta kolorów farby drukarskiej stosowana powszechnie w druku wielobarwnym, znana najczęściej pod nazwą CMYK. Tak naprawdę jednak niewielu użytkowników drukarek wie, co kryje się pod tą nazwą, a jest to wiedza niezbędna nie tylko przy zakupie nowych materiałów eksploatacyjnych, ale też np. przy oddawaniu zużytych pojemników do skupu tonerów.
Tonery do drukarek, a CMYK
Co oznacza skrót CMYK? To nic innego, jak znane wszystkim użytkownikom tonerów do drukarek, nazwy kolorów, a więc kolejno: Cyan (C) – kolor niebieski, Magenta (M)– kolor purpurowy, Yellow (Y) – kolor żółty, oraz Black (B) – kolor czarny. (Litera K na końcu skrótu kojarzona jest najczęściej z ostatnią literą słowa „black”)
Są to tak zwane kolory triadowe, nazywane również często barwami procesowymi. Jak więc możemy się domyślić z tych dwóch nazw, stanowią one niezbędny element druku i swoistą triadę kolorów, będących podstawą wszystkich innych barw, uzyskiwanych w procesie mieszania poszczególnych elementów barwnej triady. Bez współdziałania tych trzech kolorów niemożliwe jest uzyskanie wielu podstawowych odcieni w czasie druku, dlatego też ich prawidłowe działanie ma olbrzymie znaczenie w jego procesie, co również oczywiście dotyczy druku za pomocą tonerów do drukarek, czy tuszy.
Triada kolorów
Teraz powiedzmy sobie kilka słów o samych kolorach CMYK używanych w tonerach do drukarek i ich charakterystyce, zastrzegając że każde oko w różny sposób postrzega poszczególne kolory, co dotyczy również ich podstawowych odcieni. Tak więc po kolei: 1) Cyan – kolor nazywany często spłowiałym, czy też zimnym niebieskim, stanowi jeden z jego odcieni, przypominający takie kolory jak szafirowy, turkusowy, czy błękitny, nie pozbawiony jest jednak w przeciwieństwie do nich domieszki szarości, 2) Magenta, barwa będąca wynikiem zmieszania koloru niebieskiego i czerwonego, przypominająca nieco karmazyn i amarant, 3) najprostszy w zdefiniowaniu kolor, nie będący jednak przykładem głębokiej czerni, a jej jaśniejszej wersji.
Warto w tym miejscu zastrzec, że kolory te, mimo swojej elementarności mogą się różnić w przypadku różnych marek tonerów do drukarek i różnie też są definiowane przez ich producentów.
Skup tonerów – co powinniśmy o nim wiedzieć?
Farby drukarskie bez względu na to, który kolor z palety CMYK jest w nich stosowany, stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego i nieodpowiednio utylizowane mogą mu silnie zaszkodzić. Dlatego producenci tonerów do drukarek zachęcają, by najlepiej neutralizować pozostałości farb w pojemnikach, oddając je do skupu tonerów. Oprócz ochrony środowiska, skup tonerów to również możliwość otrzymania pieniędzy za zużyty tonerów, co np. w większych przedsiębiorstwach jest świetnym sposobem na choćby drobną optymalizację kosztów związanych z drukiem.