Panele słoneczne to coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie w wielu gospodarstwach domowych. To dzięki nim ludzie są w stanie pobierać odnawialną energię z promieni słonecznych, która bez problemu jest w stanie zasilać budynek przez cały rok. Co warto o nich wiedzieć i, czy inwestycja taka rzeczywiście jest opłacalna?
Zasada działania paneli słonecznych
Panele słoneczne dzięki energii pobieranej z promieniowania słonecznego produkują prąd stały, który następnie musi być zamieniony na prąd zmienny (przemienny) za pomocą falownika, zwanego również inwerterem. Panele pokryty są krzemową płytką, która pochłania jednostki światła i wybija elektron ze swojej pozycji, zmuszając go do ruchu. W wyniku takiego procesu rozpoczyna się przepływ prądu elektrycznego.
Zalety paneli słonecznych
Wykorzystanie paneli słonecznych w swoim domu niesie za sobą wiele korzyści. Należą do nich przede wszystkim:
- niższe rachunki za prąd,
- większa niezależność energetyczna,
- wysoka trwałość instalacji,
- łatwość obsługi,
- brak negatywnego wpływu na środowisko,
- wykorzystanie odnawialnego źródła energii.
Czy warto inwestować w panele słoneczne?
Decydując się na panele słoneczne cena ich instalacji może sięgać 15 – 20 tysięcy złotych. Na pierwszy rzut oka jest to dość spory wydatek i nie każdy może sobie na takie coś pozwolić. Jednak patrząc w przyszłość, inwestycja taka może okazać się naprawdę opłacalna. Szacuje się, że koszty całej instalacji zwrócą się już po 10 latach korzystania z niej. Cena paneli słonecznych może jednak zostać jeszcze bardziej obniżona dzięki różnym dotacjom i dofinansowaniom. Korzystając z takich metod, można zaoszczędzić naprawdę sporą kwotę, a cała inwestycja zwróci się jeszcze szybciej.
Rodzaje paneli słonecznych
Wraz z rozwojem technologii firmy zaczęły udoskonalać tradycyjne panele na różne sposoby i dzięki temu na rynku dostępnych jest kilka modeli takich właśnie produktów. Obecnie wyróżnia się trzy najpopularniejsze rodzaje paneli słonecznych. Należą do nich:
- kolektory płaskie – opierające się na działaniu absorbera, który przeprowadza ciepło i rozprowadza je po instalacji odpowiedzialnej za ciepłą wodę użytkową, cena kolektorów płaskich zaczyna się od 1000 złotych;
- kolektory próżniowe rurowe – produkowane z rur szklanych panele słoneczne, cena wynosi około 1300 złotych. Ich zaletą jest skuteczne wychwytywanie światła nawet w pochmurne dni;
- płaskie kolektory próżniowe – panele słoneczne, których cena zaczyna się od 1400 złotych. Działają one z użyciem podciśnienia, które niweluje straty ciepła.