wózki narzędziowe

Wózek z narzędziami jest niezbędny jako niezastąpiony pomocnik w warsztacie, czy gospodarstwie domowym. Pomaga utrzymać w ryzach najczęściej używane narzędzia, które dzięki ergonomicznej konstrukcji są zawsze pod ręką. Wózki narzędziowe to także świetna przestrzeń przechowująca. Co należy wiedzieć o ich konstrukcji i przeznaczeniu, a także o materiałach, z których są wykonane?

Czym dokładniej jest wózek narzędziowy?

Wózki narzędziowe dzieli się na dwa główne rodzaje. Pierwszy, zamknięty produkt z szufladami, który z boku wygląda jak mała przenośna komoda na kółkach. Wymiary wózków mogą się różnić, dzięki czemu użytkownik ma możliwość wyboru bogatej palety modeli, które idealnie nadają się do przechowywania zarówno małych, jak i dużych narzędzi. Modele te zależnie od funduszy mogą mieć najczęściej od 3 do 7 szuflad.

Szuflady w wózku z narzędziami wysuwają się swobodnie, w środku zawsze znajdzie się wystarczająco dużo miejsca na wszystko, co często jest potrzebne przy wykonywaniu prac warsztatowych. Drugim model zaś to wózki otwarte z ruchomymi regałami i otwartymi pojemnikami. Wszystkie obiekty znajdujące się w wózku widoczne są w polu widzenia, dzięki czemu nie trzeba otwierać każdej szuflady, aby zapamiętać, co jest w środku.

Jakie materiały służą do produkcji wózków na narzędzia?

Wózki warsztatowe wykonywane są z różnorodnych materiałów. Najczęściej spotykane są konstrukcje metalowe, uważane za najtrwalsze i niezawodne. Taki wózek narzędziowy może być lekki, dzięki zastosowaniu aluminium, stali lub dowolnego innego stopu.

Plastikowe modele są z kolei tańsze, ale mają krótszą żywotność i mogą ulec zniszczeniu przy częstych zmianach temperatury otoczenia. Wózki narzędziowe wykonane z drewna z kolei są mniej powszechne, pomimo atrakcyjnego wyglądu są dość drogie. Nie toleruje wysokiej wilgotności, a jeśli są wykonane z tarcicy, powłoka zewnętrzna może ulec odklejeniu.

Dlaczego wózek z narzędziami jest niezbędnym elementem warsztatu?

Niezbędność wózków warsztatowych znana jest na całym świecie. Wynika to z wielu konkretnych powodów, takich, jak m.in.:

  • Pomoc w prawidłowej organizacji miejsca pracy;
  • Możliwość zaoszczędzenia wolnego miejsca w warsztacie;
  • Umożliwiają przeniesienie wszystkich narzędzi w tym samym czasie;
  • Łatwa dostępność do niezbędnych produktów;
  • Większość modeli posiada wbudowany zamek, zabezpieczający przed kradzieżą;
  • Narzędzia są niezawodnie chronione przed negatywnymi czynnikami środowiskowymi, np. zwiększona wilgotnością, czy kurzem i wysoką temperaturą warsztatu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka?

Wybierając mobilny wózek z narzędziami, warto zastanowić się nad następującymi punktami.

  • Przy dużej liczbie narzędzi użytkownik musi brać pod uwagę nośność i pojemność produktu. Im większy margines bezpieczeństwa, tym lepiej;
  • Rodzaj prowadnic to nie mniej ważny parametr niż materiał, z którego wykonany jest wózek. Teleskopowe z łożyskami są niezawodną opcją, gdy zwykłe rolki mogą ulec zacinaniu;
  • Materiał jest ważnym czynnikiem. Wózek narzędziowy z malowaniem proszkowym jest najlepszą ochroną przed korozją;
  • Im szersze koła, tym lepiej, gdyż radzą sobie na nierównych powierzchniach;
  • Jeśli użytkownik często musi korzystać ze stołu warsztatowego, warto wybrać model z dodatkowym blatem.

Przeznaczenie i obszary zastosowania wózków narzędziowych

Właściwa organizacja miejsca pracy pozwala zoptymalizować i przyśpieszyć każdą pracę, a jeśli chodzi o przechowywanie i używanie narzędzi, jest to najważniejszy priorytet. W warunkach warsztatu samochodowego, przy wykonywaniu prac ślusarskich, naprawczych i innych wymagających użycia dużej ilości narzędzi prac, raczej trudno będzie znaleźć potrzebne narzędzia, bez przechowywania ich w odpowiednim miejscu.

Wózek warsztatowy jest w stanie zadbać o to, aby wszystkie narzędzia i przedmioty niezbędne do pracy zawsze znajdowały się w określonym miejscu, pod ręką i były łatwo dostępne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here