Zgrany zespół to siła, to dobrze działająca maszyna, która napędza naszą firmę. Każdy członek zespołu jest jak trybik, który spełnia określaną rolę w całym mechanizmie. Bez niego proces jest niepełny. Coś zgrzyta, coś się zacina, coś się psuje i wymaga interwencji fachowców. Specjaliści z branży HR wiedzą, że dobry zespół jest na wagę złota. Wspólne działanie przynosi przedsiębiorstwu większe korzyści niż kilka pojedynczych, nawet efektywnych jednostek. Pracownicy w grupie czują się silniejsi. Uzupełniają się, pomagają sobie wzajemnie, wspierają się w realizacji trudnych zadań, wymieniają się doświadczeniami.

Zmotywowani pracownicy to lepiej działająca firma.

Jaki wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa ma zmotywowany, zgrany i dobrze funkcjonujący zespół? Ogromny! Specjaliści z branży HR widzą ogromny związek z pozytywnymi wibracjami w zespole, a sprawniejszą organizacją pracy i lepszymi wynikami sprzedażowymi firmy. Dlaczego tak się dzieje? To proste. Dobrze działający zespół chętnie podejmuje się twórczych działań, nie boi się ryzyka ani porażki. Pracownicy wiedzą, że otrzymają realne wsparcie w rozwiązywaniu trudności, że mają obok siebie kogoś, do kogo będą mogli zwrócić się po pomoc. Chętnie wchodzą też w interakcje z innymi pracownikami, często samodzielnie wykazują inicjatywę, proponują innowacyjne rozwiązania i twórcze działania. Są mniej zachowawczy, otwarci na ryzyko. Działają efektywniej i szybciej, są pomysłowi i odważni. Chętnie podnoszą swoje kompetencje, chcą uczyć się nowych rzeczy. Podejmują się także trudniejszych, wymagających większego skupienia i nakładu energii działań. Lepiej radzą sobie w stresujących sytuacjach, dążąc do rozwiązania problemu, zamiast porzucać go i uciekać.

Jak zbudować silny zespół, który będzie skutecznie napędzał działanie przedsiębiorstwa?

Doceniać osiągnięcia. Wszyscy chcemy czuć się zauważeni, ważni, docenieni. Często wystarczy w tym miejscu dobre słowo, uścisk dłoni, rozmowa, realne zainteresowanie problemem. Jako pracodawcy wcale nie musimy w tym miejscu ponosić znacznych kosztów – warto wobec tego zastanowić się, w jaki sposób doceniać na bieżąco osiągnięcia zespołu. Może wystarczy wprowadzić raz w tygodniu/miesiącu wspólne śniadanie, połączone z przemówieniem motywacyjnym, w którym wymienimy zasługi poszczególnych zespołów? A może wyjście na lunch czy zorganizowanie wspólnej przerwy kawowej, połączonej ze słuchaniem muzyki, która stworzy okazję do rozmów i wymiany doświadczeń? Szukajmy niebanalnych i bezpłatnych rozwiązań – naprawdę są one na wyciągnięcie ręki!

Stawiać twórcze wyzwania. Nic tak nie demotywuje jak monotonia działań. By zachęcić naszych pracowników do sięgania po odważne rozwiązania, stwarzajmy im okazję do rozwijania swoich umiejętności poprzez stawianie twórczych wyzwań. Wprowadzi to element świeżości, innowacyjności, organizując pole do sięgania po inne niż stosowane w codziennej pracy narzędzia. Pracownicy będą mogli wykazać się pomysłowością i sprawdzić efektywność nowych narzędzi w codziennych procesach.

Doceniać rolę integracji. Silny zespół to ten, który dobrze się komunikuje i utrzymuje ze sobą koleżeńskie relacje. Stwarzajmy okazje do zawiązywania więzi. Organizujmy wyjścia firmowe, wspólne kolacje, wyjazdy integracyjne. Pomyślmy, co trafi w zainteresowania naszych pracowników. Dobrze sprawdzają się tutaj wszelkie aktywności, które mają na celu nauczyć nasz zespół współdziałania – może sprawdzi się np. wyjście na paintball czy ściankę wspinaczkową?

Mądrze dobierać narzędzia motywacyjne. Ogromnym powodzeniem cieszą się karty wstępu na obiekty sportowe. Aktywność taka umożliwia rozładowanie stresu, pozbycie się negatywnych emocji, aktywny wypoczynek. Zauważono, że pracownicy bardzo często organizują sobie wspólne wyjścia na obiekty sportowe. Dzięki Karcie Sodexo Flexi Pass pracownicy zyskają dostęp do atrakcyjnych zajęć sportowych, kulturalnych i rozrywkowych. Karta Flexi Pass to swoboda wyboru – zatrudnieni sami zdecydują, jaki rodzaj aktywności ich interesuje. Z kartą zyskują dostęp do sieci partnerów, w tym do: kin, teatrów, kręgielni, salonów spa i wielu interesujących obiektów sportowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here