Kredyt konsolidacyjny to wyjątkowy produkt instytucji bankowych. Dlaczego cieszy się tak dużą popularnością? Na jakich warunkach oferowane jest to zobowiązanie? Na co powinni zwracać szczególną uwagę potencjalni klienci, dla których kredyt konsolidacyjny jest produktem optymalnym? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.
Kredyt konsolidacyjny nie jest tradycyjnym zobowiązaniem bankowym, a jego istotą nie jest udzielanie finansowego wsparcia w postaci fizycznych środków pieniężnych. Konsolidacja jest połączeniem posiadanych już przez kredytobiorcę zobowiązań. Te mogą funkcjonować w jednym albo konkurencyjnych względem siebie bankach. Kredyt konsolidacyjny polega na spłacie tychże zobowiązań przez „nowy” bank, które jednocześnie ustanawia jeden kredyt na lepszych warunkach.
Jakie zalety wiążą się z kredytem konsolidacyjnym?
Przede wszystkim nowy kredyt jest tylko jeden, dzięki czemu klient współpracuje już tylko z jednym bankiem i reguluje tylko jedną ratę. Co więcej, odzyskuje płynność finansową, może sprawniej zarządzać własnym budżetem, do tego nowy kredyt konsolidacyjny jest korzystniejszy pod względem płatności dodatkowo warto porównać wszystkie oferty na https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny . Najczęściej jest mniej oprocentowany, generuje niższe koszty, dzięki czemu kredytobiorca może wręcz generować oszczędności. Istotą jest również to, że wydłużany zostaje okres współpracy z instytucją bankową, co sprawia, że comiesięczna, połączona rata jest niższa, a więc bardziej komfortowa w spłacie. Odzyskanie zdolności kredytowej przyczynia się zaś do uzyskania możliwości zaciągnięcia dodatkowych środków na dowolny cel. Wszystko to sprawia, że kredyt konsolidacyjny uznawany jest za doskonały produkt oddłużeniowy.
Jak wziąć kredyt konsolidacyjny?
Proces ubiegania się o kredyt konsolidacyjny nie stwarza żadnego problemu, a większość formalności załatwia „nowy” bank. Kredytobiorca wskazuje jedynie zobowiązania, jakie mają ulec połączeniu, natomiast bank je spłaca i ustanawia nowy kredyt.
Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny, należy wypełnić specjalny wniosek, natomiast trzeba pamiętać, że każdy bank, który ma taką usługę w swojej ofercie, zawsze zweryfikuje zdolność kredytową potencjalnego klienta. Oznacza to, że chociaż konsolidacja pozwala wdrożyć proces oddłużenia, to jednak nie każdy z tej opcji może skorzystać. Banki generują raporty BIK, skrupulatnie analizują również historię kredytową. Jeśli okaże się, że potencjalny klient posiada długi albo nie spłaca comiesięcznych rat w ustalonych terminach, raczej nie ma szans na kredyt konsolidacyjny. Właśnie dlatego o takie zobowiązanie najlepiej starać się, kiedy mnogość różnych kredytów zaczyna negatywnie wpływać na zarządzanie własnym budżetem, ale nie wywołuje jeszcze pętli zadłużenia.
Kredyt konsolidacyjny – na co zwrócić uwagę?
Pamiętajmy, że nie każdy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny. Warto taki zaciągnąć jedynie wtedy, gdy ostateczne koszty współpracy z nowym bankiem są niższe od tych, jakie generowały poprzednie zobowiązania. Niektórzy kredytobiorcy decydują się na konsolidację, ponieważ ta wpływa korzystnie na miesięczne wydatki – raty ulegają pomniejszeniu przez wydłużenie okresu współpracy z „nowym” bankiem.
Praktycznie każdy bank działający na rynku finansowych usług komercyjnych, oferuje kredyt konsolidacyjny. Mnogość różnych propozycji sprawia, że nie jest łatwo podjąć decyzję o współpracy z daną instytucją bankową. Trzeba przy tym wspomnieć, że każdy bank realizuje własną politykę kredytową, przez co ustala indywidualne oferty, a te mogą znacznie się od siebie różnić.
Zanim decyzja o kredycie konsolidacyjnym zostanie podjęta, warto porównać przynajmniej kilka różnych ofert na Totalmoney.pl. W tym celu świetnie sprawdzą się nie tylko kalkulatory kredytowe, które wyliczą całkowite koszty, jakie generować będzie dany kredyt konsolidacyjny. Informacje o takich zobowiązaniach można pozyskać także dzięki rankingom kredytowym. To zestawienia, jakie uwzględniają kluczowe dla atrakcyjności oraz opłacalności danego zobowiązania czynniki.
W przypadku konsolidacji ważne jest nie tylko oprocentowanie, wysokość comiesięcznej raty czy okres współpracy z daną instytucją bankową. Priorytetem musi być wskaźnik RRSO, który ocenia całkowite koszty kredytu konsolidacyjnego. W takie wchodzą także ewentualne prowizje za udzielenie zobowiązania, ubezpieczenie, konieczność prowadzenia płatnego konta czy naliczane odsetki za zwłokę w spłacie rat. Dopiero te czynniki pokażą, czy współpraca będzie odbywać się na dobrych warunkach. Dla większości kredytobiorców ważna jest też jakość obsługi klientów, forma zaciągania kredytu, w tym możliwość wnioskowania przez internet czy dodatkowe bonusy, na jakie mogą liczyć. Niektóre banki, by zachęcić do współpracy, oferują swoje inne produkty na atrakcyjnych warunkach. Mowa tu między innymi o produktach inwestycyjnych z wysokim oprocentowaniem.
Pamiętajmy, że decyzja o kredycie konsolidacyjnym musi być dobrze przemyślana. Jest to dobry produkt oddłużeniowy, natomiast klient banku musi być wypłacalny. Zbyt pochopnie podjęta decyzja może zaś przyczynić się do pętli długów.