Jak wypełnić PIT online

Rozliczanie się z podatków rzadko kiedy jest przyjemne, jednak każdy z nas musi to zrobić co najmniej raz w roku. Jak to wygląda w przypadku deklaracji PIT?

  1. Czym jest PIT i kto go płaci?
  2. Jak i kiedy rozliczyć się z PIT?
  3. Program do rozliczeń PIT – Twoje korzyści za rozliczenie PIT przez internet
  4. PIT przez Internet – jak wypełnić?
  5. Z jakiego programu do rozliczeń PIT online skorzystać?

Czym jest PIT i kto go płaci?

PIT to nic innego, jak podatek dochodowy od osób fizycznych. Każda osoba, która pracuje, jest zobowiązana do tego by na początku nowego roku rozliczyć się za poprzedni, w określonym terminie. Jeżeli pracujemy u kogoś, od każdej miesięcznej pensji pobierana jest zaliczka na PIT, tak aby później nie musieć wypłacić całej uzbieranej kwoty własnoręcznie. Jeżeli zarobimy coś dodatkowo poza pracą, musimy również wpisać tę informację do naszej deklaracji i odprowadzić od tego określoną stawkę podatku.

Co do zasady każdy pracujący płaci i rozlicza się z PIT, jednak nie każdy na takim samym druku. Najpowszechniejszy wzór deklaracji, PIT-37, dotyczy osób pracujących u kogoś. Poza tym istnieje jeszcze wiele innych druków, w zależności od tego czym się zajmujemy – mają one również inne terminy składania, więc warto zwrócić na to uwagę.

Jak i kiedy rozliczyć się z PIT?

Z PIT rozliczamy się na początku roku, za ubiegły rok podatkowy. Dla najpopularniejszej deklaracji PIT-37 termin złożenia ustalony jest na 30 kwietnia. Do tego czasu musimy nie tylko wypełnić i wysłać dokumenty, ale również dopłacić różnicę w podatku, jeżeli wyszła nam niedopłata. Z kolei gdy wpłaciliśmy w zaliczkach zbyt dużo, urząd skarbowy ma 45 dni od daty złożenia PIT na to, aby zwrócić nam pieniądze. Rozliczenie się jak najwcześniej jest więc opłacalne.

Deklarację możemy przekazać do urzędu na kilka sposobów: udając się do niego osobiście, wysyłając odpowiedni druk pocztą lub przekazując formularz przez internet. Ostatnia opcja jest zdecydowanie najwygodniejszą, ponieważ nie musimy martwić się o czekanie w kolejkach, potwierdzenia odbioru i inne uporczywe drobiazgi. Wypełnienie i przesłanie PIT online jest również znacznie szybsze, a wykorzystanie odpowiedniego oprogramowania pozwala nam uniknąć najbardziej powszechnie występujących błędów.

Program do rozliczeń PIT – Twoje korzyści za rozliczenie PIT przez internet

Wypełniając PIT i wysyłając go przez internet nie tylko znacząco przyspieszamy proces rozliczenia. Dodatkowo nie musimy trzymać także sterty papierowych powiadomień odbioru i potwierdzeń, że dokument nadaliśmy i że został odebrany – wszystko to zastąpi nam elektronicznie wygenerowany plik UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, które możemy trzymać na dysku czy też pendrivie. Program do rozliczeń PIT pozwoli nam również na łatwe wypełnienie deklaracji, nawet wtedy, gdy robimy to po raz pierwszy w życiu. Dzięki bezpośredniemu wskazaniu, które pola mamy wypełnić, ryzyko pomyłki jest znacznie mniejsze, co pozwoli na uniknięcie konieczności dosyłania poprawionego egzemplarza. Sam fakt, że nie musimy nigdzie wychodzić i możemy w spokoju rozliczyć się z poziomu swojego ulubionego fotela czy kanapy również ma duże znaczenie, ponieważ zdejmuje z nas część stresu, jaki wiele osób odczuwa mając do czynienia z podatkami i aspektami skarbowymi.

PIT przez Internet – jak wypełnić?

Jeżeli chcemy wypełnić PIT online, w pierwszej kolejności musimy pobrać i zainstalować stosowny program. Warto wybierać edycje oznaczone rokiem, za który chcemy złożyć deklarację – wtedy nie ryzykujemy sytuacji, gdzie jakiś przepis uległ zmianie i już nas nie dotyczy. Dobrze jest wybierać oprogramowanie od dostawców, którzy już jakiś czas są na rynku, ponieważ ryzyko pojawienia się błędu w samej aplikacji jest w takim wypadku dużo mniejsze.

Gdy już mamy na czym pracować, wybieramy konkretny rodzaj druku, na jakim musimy oddać nasz PIT i uzupełniamy dane – najpierw te osobowe, a potem finansowe, wpisując wszystkie pozycje we wskazane pola. Obsługa programu do rozliczeń PIT jest bardzo prosta, dzięki czemu nie musimy się aż tak martwić o ewentualną pomyłkę. Po wpisaniu danych mamy również opcję przekazania 1* podatku na cele charytatywne, wystarczy umieścić KRS i pozostałe dane fundacji w odpowiednich polach. Tak wypełnioną deklarację podpisujemy cyfrowo i wysyłamy również przez program, a odebrane zwrotnie UPO zatrzymujemy na dysku.

Z jakiego programu do rozliczeń PIT online skorzystać?

Wybierając program do rozliczeń PIT powinniśmy kierować się przede wszystkim jego rzetelnością, jak i zaufaniem do wydawcy. Warto przejrzeć opinie w sieci, jeżeli nie jesteśmy pewni, lub podpytać naszych znajomych i bliskich. Obecnie coraz więcej osób wypełnia deklarację w ten sposób, w związku z czym zapewne znajdziemy kilka osób, które doradzą nam co wybrać. Ważnym też jest, aby nie usuwać ani samego druku PIT, ani też otrzymanego UPO, ponieważ jest to nasze jedyne potwierdzenie dopełnienia obowiązku skarbowego – dokładnie na takiej samej zasadzie, jak potwierdzenie nadania tradycyjnego listu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here