Jak zabezpieczyć broń?

Sejfy na broń to nie kaprys. Jeśli w naszym domu znajdują się niebezpieczne przedmioty to, zgodnie z prawem, jesteśmy zobowiązani przechowywać je w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach. Jakie wytyczne powinien spełniać sejf i na co zwrócić uwagę wybierając ten odpowiedni?

Po co?

Zdawać by się mogło, że specjalne miejsce do składowania broni to niepotrzebny kłopot dla właściciela. Przecież dorośli, odpowiedzialni ludzie doskonale wiedzą, że pistolet to nie zabawka i że należy się z nim obchodzić ostrożnie.

Nic bardziej mylnego. Sejf na broń to nie kaprys, a rozsądne, potrzebne rozwiązanie. Chroni przed różnego rodzaju nieprzewidzianymi sytuacjami, zabezpiecza przed złodziejami i, co bardzo istotne, dziećmi.

Dobra izolacja sprawi, że nie będziemy martwić się tym, że przedmioty dostaną się w niepowołane ręce i staną się narzędziem zniszczenia.

Jaki wybrać?

Kiedy zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniej szafy pancernej, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, sejf na broń musi być odpowiednio certyfikowany w klasie S1 lub wyższej zgodnie z normą PN-EN 14450. Prawo RP mówi, że wszystkie przeznaczone do przechowywania broni sejfy mają należeć właśnie do klasy S1 oraz odpowiadać wytycznym zawartym w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 roku.

Dlatego, zanim zadecydujemy się na zakup, upewnijmy się, że firma, z którą chcemy się związać, gwarantuje zgodność z tymi wszystkimi normami. W przeciwnym razie nigdy nie będziemy mieć pewności, że zakupiona przez nas szafa spełnia odpowiednie warunki i jest dopuszczona prawnie do magazynowania broni myśliwskiej, sportowej czy takiej do samoobrony.

Co więcej?

Solidna ochrona wymaga skupienia i rozsądku. Nie ma tu miejsca na niedokładność i pomyłki. Dostępu do pistoletów nie powinny mieć żadne osoby nieuprawione.

W praktyce oznacza to, że kod do sejfu powinien być znany tylko nam – nie wolno go zdradzać nawet członkom rodziny. Tak samo ma się sprawa z kluczem. Musimy schować go w bezpiecznym miejscu. Tak, by nie dostał się w żadne niepowołane ręce. W trakcie policyjnej kontroli funkcjonariusz może zapytać o miejsce przechowywania klucza. Jeśli uzna, że nie jest ono odpowiednio dobrane, może wyciągnąć wobec nas konsekwencje.

Szafę dobrze umieścić gdzieś, gdzie nie będzie szczególnie rzucać się w oczy. Pozwoli nam to uchronić się przed atakami złodziei zachęconych ewentualnym widokiem przez okno.

Należy też pamiętać, że broń zawsze musi być rozładowana, amunicja powinna znajdować się przeznaczonych dla niej pojemnikach. Dobrze umieścić ją w małym sejfie wewnątrz tego głównego. To dodatkowe zabezpieczenie uniemożliwi niepowołanym osobom załadowanie pistoletu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here