Budowa domu do stanu surowego zamkniętego – jak zabrać się za wykończenie domu w 5 krokach?

Pierwsze wbicie łopaty w ziemię na której ma stanąć przyszły, wymarzony dom to już spore emocje, zwiastujące cały logistyczny proces jaki będzie towarzyszył inwestorom przez kolejne kilkanaście miesięcy. Następnie przychodzi lawina zjeżdżających materiałów budowlanych i gwar samochodów ciężarowych je dowożących. Tak też szybko następuje moment, gdy z niepozornych ławicowych wykopalisk zalanych betonem, zaczynają piąć się w górę mury, a za nimi pokrycie dachowe. Nim się człowiek obejrzy dom stoi jak malowany i czeka na zamknięcie go oknami i drzwiami.

Projekt a rzeczywistość

Różnorodność i pełna gama wymyślnych projektów jakie można obejrzeć na stronach internetowych typu portal Domoweklimaty sprzyja wybieraniu domu, jaki będzie indywidualny i dopasowany do potrzeb klienta. Rzeczywistość jednak zostaje często zweryfikowana już w trakcie budowy, dlatego mało kiedy uda się postawić katalogową nieruchomość od przysłowiowego „A do Z”. Kiedy już jednak budynek osiąga stan surowy zamknięty, a nadany kształt pozwala oczami wyobraźni ułożyć sobie zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz, przystąpienie do prac wykończeniowych nadaje tempo. Warto jednak nie dać się ponosić emocjom i nie gnać na siłę do przodu, gdyż proces tworzenia kolejnych elementów w domu, powinien iść swoim torem, gwarantując tym samym solidność wykonania efektu końcowego. Jak zatem ułożyć harmonogram, który pozwoli na mądre zarządzanie pracami wykończeniowymi ?

Kamienie milowe budowy

Budowa domu powinna opierać się na kolejnych, przemyślanych krokach i etapach, które zagwarantują trwałość domu, a tym samym cieszenie się nim przez długie lata. Całość prac można zamknąć w 5 krokach, które będą zbliżały inwestora do finalizacji, ale także pozwolą mu na kontrolowanie postępów w sposób zorganizowany. Osiągając stan surowy zamknięty, wszystkie prace budowlane „wchodzą do środka” i to tam odbywa się cały proces zamknięcia domu na klucz.

Budowa domu krok po kroku

Krok 1. Ścianki działowe

Zanim dom przybierze postać schludną i czystą, czeka go wiele brudnych i mokrych prac, które rozpoczynają się o postawienia ścianek działowych, wyznaczających konkretne przestrzenie, nie wpływające na konstrukcję nośną budynku. Obecnie ten etap jest dość szybki jak sam montaż materiałów.

Krok 2. Instalacje

To etap prac, których efektem jest „orurowanie” całego dobytku, niezbędnymi do zamieszkania sieciami instalacji kanalizacyjnej, grzewczych i elektrycznych. Dobrą radą doświadczonych budowlańców jest, aby sfotografować elementy przestrzenne po których biegną kable, aby w późniejszym czasie łatwo do nich dotrzeć.

Krok.3. Mokre prace, czyli wylewki i tynki

Rozpoczynając od tynkowania ścian i sufitów, kończąc na wylaniu popularnych obecnie wylewek samopoziomujących, dom po skończeniu tego etapu zmienia się, przybierając bardziej efektowne oblicze, które cieszy większym uporządkowaniem i zakryciem odstraszających rurociągów. Po tym etapie konieczny jest czas oczekiwania do całkowitego wyschnięcia świeżych mazi, aby uniknąć pęknięć i przede wszystkim zagrzybienia.

Krok 4. Malowanie i parkiety

Po wyschnięciu wszystkich gładzi, następują coraz przyjemniejsze prace związane z nadawaniem stylu wnętrzu. Zagruntowane ściany mogą przybrać pierwsze kolory, na podłogach można kłaść parkiet, a także kafelkować łazienki. Następnie przytulności wnętrzom budynku doda wprawienie drzwi wewnętrznych i listew wykończeniowych.

Krok 5. Pierwsze sprzęty

Najważniejsze prace, które przynosiły wiele kurzu, pyłu i ciągłego bałaganu zostały zakończone i przychodzi czas na właściwe urządzanie domu. Końcowym etapem jest instalacja i montaż stałych elementów nieruchomości, czy kuchni, armatury łazienkowej i sprzętu AGD.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o budowie domów odwiedź stronę https://www.domoweklimaty.pl/pl/czytelnia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here