Kredyt gotówkowy to spore finansowe przedsięwzięcie, które pozwala zrealizować wiele aktualnych potrzeb i pragnień, ale wiąże się oczywiście z koniecznością regularnego spłacania rat przez kolejne miesiące lub lata. Warto zawczasu zadbać o to, aby oprocentowanie kredytu gotówkowego było jak najkorzystniejsze dla kredytobiorcy, żeby spłacanie rat w przyszłości było łatwiejsze. Jakie jeszcze koszty kredytu są istotne dla osoby, która ma go spłacać?
Oprocentowanie – najważniejszy koszt kredytu
Każdy kredyt gotówkowy obarczony jest różnymi kosztami, będącymi zarobkiem dla banku, który go udzielił. Tych kosztów jest kilka. Jeden z nich to właśnie oprocentowanie – czyli odsetki od przyznanej kwoty kredytu. Oprocentowanie jest zmienne w zależności od oferty konkretnego banku, ale także od kwoty kredytu pozostałej do spłacenia. Może mieć formę stałą lub zmienną w skali roku. Zmienne oprocentowanie kredyt gotówkowego może być w niektórych przypadkach korzystniejsze niż stałe, z uwagi na zmienną stawkę WIBOR, która zależy od wysokości stopy procentowej, oraz na marżę banku. Trudno jest jednak przewidzieć, czy na oprocentowaniu zmiennym będzie można zyskać, czy stracić, dlatego większość klientów decyduje się na oprocentowanie stałe w ciągu roku, wiedząc dokładnie, ile odsetek będą płacić. Odsetki od kredytu gotówkowego nie wynoszą więcej niż 10%, ale warto szukać ofert z jak najniższym oprocentowaniem.
Jakie są pozostałe koszty kredytu?
Oprócz oprocentowania bank pobiera także prowizję – choć nie w każdym przypadku, gdyż prowizja jest obligatoryjna. Jest to jednorazowa opłata pobierana za sam fakt udzielenia kredytu. Można też spodziewać się opłaty przygotowawczej, czyli opłaty za przygotowanie i rozpatrzenie wniosku, a także opłaty ubezpieczenia kredytu. Takie ubezpieczenie na wypadek utraty pracy lub możliwości zarobkowania (na przykład wskutek wypadku) pozwala nie martwić się spłacaniem kredytu przez jakiś czas, gdyż spłaca go wtedy ubezpieczyciel. Należy pamiętać, że ubezpieczenie kredytu jest objęte różnymi wymogami. Nie zawsze jest ono potrzebne – na przykład wtedy, gdy kredyt gotówkowy jest zaciągany na stosunkowo niską kwotę i spłaca się go w krótkim czasie.
Czy opłaca się wziąć kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy w wielu przypadkach jest bardzo korzystnym, a czasem nawet jedynym sposobem na sfinansowanie większych potrzeb lub większych marzeń. Trudno jest z comiesięcznej pensji odkładać niewielkie kwoty, by móc spełnić swoje marzenia o wyjeździe lub zrobieniu dodatkowego kursu dopiero po kilku latach takiego oszczędzania. Skorzystanie z oferty kredytu gotówkowego w dobrym banku jest sposobem na to, aby najpierw realizować swoje zamierzenia, a potem powoli i spokojnie je spłacać. Należy jednak dobrze oszacować własne potrzeby. Zdecydowanie warto inwestować w aktywa, takie jak kurs językowy czy zdobycie wykształcenia – i właśnie na to można spożytkować kredyt gotówkowy w wysokości kilku czy kilkunastu tysięcy, a następnie spłacać go przez kolejne lata. Dobrze jest jednak zastanowić się, czy zagraniczny drogi wyjazd jest tym, co będziemy chcieli spłacać przez następne lata, długo po tym, jak zblednie już po nim opalenizna, a wspomnienia zaczną się zacierać. Za każdym kredytem na dowolny cel powinna stać porządnie przemyślana decyzja, w której weźmie się pod uwagę nie tylko to, czy stać nas na kredyt, ale czy rzeczywiście go potrzebujemy. Dalej należy przemyśleć, czy oprocentowanie kredytu gotówkowego, który zamierzamy wziąć, jest dla nas korzystne i czy rzeczywiście znacząco obniży spłatę rat. Na tej podstawie trzeba wybrać korzystny kredyt, pamiętając, by nie zdawać się tu na polecenia znajomych i rodziny. Sytuacja każdego kredytobiorcy jest inna, więc dla każdego będzie potrzebne ustalenie indywidualnych warunków, wysokości i czasu spłacania rat. Korzystając z usług doradcy bankowego na pewno uda się uzgodnić indywidualny, dobrany w sam raz do potrzeb i możliwości kredyt gotówkowy.