Niestety, często osoby które popadają w kredytową pętlę przestają kontrolować poziom zadłużenia. W momencie uświadomienia sobie nieuchronnego bankructwa zaciągają niezliczone ilości chwilówek i pożyczek pozabankowych. Jest to co prawda chwilowe odsunięcie od agonii finansowej, lecz popadając w taki stan, zapominają skąd i ile pożyczyli bo przestaje to mieć dla nich znaczenie. Bowiem najważniejsze jest przedłużenie obłudy o kolejne miesiące, aż dopada ich nieuchronna finansowa zapaść.
Osoba która znajdzie się w takiej sytuacji musi zazwyczaj zmienić swoją dotychczasową pracę, środowisko i całkowicie odmienić tryb życia. Najczęstszą ucieczką przed starym życiem jest wyjazd za granicę i próba rozpoczęcia życia od nowa z czystą niezapisaną kartą.
A co z niespłaconym długiem ??
Wszystkie wierzytelności pozabankowe, jak i te zaciągnięte w banku nie lubią czekać bezczynnie. Właśnie dlatego często zmieniają swojego właściciela. Banki wyzbywają się ciężkich do ściągnięcia wierzytelności odsprzedając je funduszom sekurytyzacyjnym. W takiej sytuacji mamy do czynienia z cesją wierzytelności. Inaczej mówiąc dług zmienia właściciela ale ciągle pozostaje długiem. Fundusze sekurytyzacyjne za pomocą firm windykacyjnych lub kancelarii prawnych starają się odzyskać należności. W trakcie tych działań nieustannie naliczane są odsetki, co traktowane jest przez nich jak pewnego rodzaju inwestycja.
Jak sprawdzić swoje długi?
Jeśli takowy dług nie został umorzony nie powinniśmy mieć problemu na natrafienie na jego ślad. Warto wspomnieć o istotnej różnicy między umorzeniem a przedawnieniem długu. Bowiem przedawnienie długu nie oznacza, że wierzytelności przestały istnieć. Oznacza to jedynie szansę obronienia się przed wydaniem nakazu zapłaty przez sąd. Tak czy owak warto wiedzieć, że taki dług nie został anulowany i może zostać dochodzony przez wierzyciela.
BIK
A więc jeśli chcemy ustalić wierzyciela swoje pierwsze kroki należy skierować do BIK-u. Możemy w nim sprawdzić spisy zobowiązań z ostatnich 12 lat. Dzięki takiemu raportowi Biura Informacji Kredytowej dowiemy się, czy wierzytelność jest wciąż u pierwszego wierzyciela bądź banku, czy została za pomocą cesji wierzytelności sprzedana.
KRD
W celu ustalenia pozabankowych zobowiązań z pomocą przychodzą BIG-i. Biura Informacji Gospodarczej przechowują wpisy dokonane przez wierzycieli posiadających dłużników. Regularnie z usług BIG-ów korzystają firmy udzielające szybkich pożyczek. A więc wysoko prawdopodobne jest, że swoje ślady zostawiły tam nasze pozabankowe zobowiązania.
KRD jest największą krajową baza dłużników, warto więc rozpocząć tam poszukiwania. W celu pobrania raportu niezbędne jest założenie konta oraz weryfikacja tożsamości. Wspomniane konto zakładamy na stronie KRD, a do weryfikacji wystarczy samo przesłanie skanów dokumentów tożsamości. Następnie otrzymamy raport z którego będzie wynikać, ile i komu jesteśmy winni. Na samym końcu należy sprawdzić kolejne dwie bazy mogące zawierać informacje o długach a mianowicie ERIF i Infomonitor. Aby sprawdzić się na tych listach należy postępować analogicznie jak w przypadku KRD.