W dzisiejszych czasach bardzo wiele ludzi szuka sposobu na zdobycie dodatkowego źródła dochodu. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych na stałe jak i pracujących na popularne umowy zlecenie czy o dzieło. Każda forma dochodu powinna być zgłaszana do Urzędu Skarbowego w celu opłacenia podatku dochodowego.

Jeśli chcemy pracować sami dla siebie, bez nadzoru osoby trzeciej, zawsze możemy założyć działalność gospodarczą. W przypadku osób pracujących takie rozwiązanie jest bardzo korzystne pod względem finansowym. Jeśli pracownik zatrudniony na etacie zarabia co najmniej minimalną krajową to wówczas jego składki ZUS związane z prowadzeniem firmy dotyczą tylko składki zdrowotnej. Składki dotyczące ubezpieczenia społecznego pokrywa jedynie pracodawca. Można je oczywiście opłacać dobrowolnie, ale nie jest to wymagane.

Składki zdrowotne w przypadku pracy na etat i mimo opłacania przez pracodawcę są wymagane. Przy zakładaniu firmy należy pamiętać aby w ZUS podać odpowiedni kod, który dotyczy osób zatrudnionych. Warto pamiętać, że nie można łączyć firmy z pracą zarobkową. Co to oznacza? Oznacza to, że pracownik w godzinach pracy nie ma prawa do wykonywania czynności związanych z firmą. Bez względu na charakter pracy.

100dia

Czas pracy ma być wykorzystany jedynie na wykonywanie obowiązków związanych z daną pracą. Jeśli zatem szukacie dodatkowego źródła dochodu,, chcecie rozwijać się, warto wówczas pomyśleć o własnej firmie. Koszty jej prowadzenia są znacznie niższe, a możliwości większe niż kolejna praca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here