Statystyki wskazują, że rynek handlu towarami w Polsce stale się rozwija. Od dłuższego czasu sukces w Internecie odnoszą również usługi pożyczkowe. Co jednak sprawia, że biznes pożyczek online odnosi w naszym kraju taki sukces?

Luka na rynku kredytowym

Chcąc otrzymać finansowanie zewnętrzne, opiewające na ogromne kwoty wciąż trzeba korzystać z usług banku. Przykładowo z pożyczki online trudno jest sfinansować zakup mieszkania, czy też uzyskać np. setki tysięcy złotych na inne cele.

Sytuacja jest jednak diametralnie inna w przypadku chęci uzyskania wsparcia finansowego opiewającego na mniejszą kwotę wynoszącą np. kilkaset lub kilka tysięcy złotych.  Staranie się o kredyt bankowy jest skomplikowane i dość często kończy się niepowodzeniem. Szczególnie po kryzysie finansowym, banki stosują rygorystyczną politykę ocenia potencjalnych kredytobiorców i wniosków kredytowych. W konsekwencji jest wiele czynników, które często wręcz automatycznie dyskwalifikują daną osobę, a nawet ludzie uzyskujący duże i stałe dochody mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu, jeżeli głównym tych dochodów jest np. umowa o dzieło.

Jednocześnie statystyki pokazują, że Polacy coraz bardziej się zadłużają. Na rynku pojawiła się więc swego rodzaju luka. Rośnie liczba osób chcących pożyczać pieniądze, jednak wielu z nich spotyka się z odmową przyznania kredytu lub też otrzymuje mało atrakcyjne oferty kredytu. Innych zaś zniechęca ilość koniecznych do załatwienia w banku formalności.

Pożyczki wypełniają niszę

Luka na rynku mikro kredytów została więc zajęta przez firmy oferujące mikropożyczki. Oferty mikropożyczek są bowiem lepsze od bankowych ofert mikrokredytów pod niemal każdym względem:

  •         Formalności pożyczkowe są ograniczone do absolutnego minimum. Wszystko można załatwić w kilka chwil i to bez wychodzenia z domu. Pożyczka bez zaświadczeń przez internet jest właśnie tym, co przyciąga do instytucji pożyczkowych wielu klientów.
  •         Pożyczkę może otrzymać niemal każdy. O ile banki stosują rygorystyczną politykę i odrzucają wielu potencjalnych kredytobiorców, o tyle firmy pożyczkowe mogą zaakceptować wnioski nawet od osób zadłużonych, bezrobotnych, czy też mających negatywny wpis w katalogu dłużników.
  •         Oferta pożyczek jest atrakcyjna, coraz więcej firm pożyczkowych oferuje nawet pierwsze całkowicie darmowe pożyczki, których RRSO wynosi 0 procent. W ofercie bankowej próżno szukać równie dobrych warunków.

Świadomość o pożyczkach online rośnie

Rynek pożyczek online w Polsce rośnie, tak jak i świadomość wśród klientów, o możliwości ich zaciągnięcia. Instytucje pożyczkowe prowadzą także ściśle ukierunkowaną strategię marketingową. Oferta banków jest szeroko i oprócz mikrokredytów dotyczy także np. kredytów hipotecznych. Firmy pożyczkowe praktycznie całkowicie skupiają się na segmencie mikropożyczek i to właśnie w całości poświęcają im swą strategię reklamową.

Reklamy pożyczek w znacznym stopniu różnią się od reklam bankowych i podkreślają ich zalety, takie jak prostota, szybkość i atrakcyjne warunki. O ile więc zaciągnięcie kredytu wciąż może kojarzyć się z poważną życiową decyzją, o tyle można domniemać, że w świadomości klientów zaciągnięcie pożyczki jest praktycznie tak samo prostą decyzją, jak np. kupno jakiegokolwiek towaru w Internecie, co zresztą jest prawdą.

Warto zauważyć, że także dostęp do informacji o pożyczkach jest obecnie praktycznie tak duży, jak tych dotyczących kredytów. W Internecie bez problemu można przecież skorzystać z rankingów, jak i porównywarek pożyczkowych, takich jak Matchbanker. Na tym portalu można bowiem w kilka chwil otrzymać najlepsze dostępne oferty pożyczek i samemu zdecydować, która z nich najlepiej spełnia wymagania danej osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here