Gotowe projekty pod budowę domu dostępne są praktycznie od ręki, a ich atrakcyjna cena jest godna uwagi. Indywidualny projekt na zamówienie to z reguły dłuższy czas oczekiwania, a koszty przewyższają cenę projektu gotowego. Mnóstwo osób, które stają przed koniecznością wyboru projektu zastanawiają się, czy taka dokumentacja jest wystarczająca, a projekt przejdzie wszystkie niezbędne procedury w urzędach.
Zawartość projektu architektoniczno – budowlanego
Aby projekt był kompletny, musi zawierać pełną dokumentację. Procedury urzędnicze są czasochłonne i często podczas analizy dokumentacji konieczne jest wprowadzenie poprawek i korekt.Proces akceptacji takiej dokumentacji się wtedy przedłuża. Dlatego warto się upewnić, że projekt jest kompletny. Zawartość projektu:
- rzuty wszystkich poziomów domu, łącznie z piwnicą, fundamentami i dachem;
- przekroje poprowadzone wzdłuż charakterystycznych miejsc;
- elewacje;
- część opisowa projektu (tu konieczne są informacje o posadowieniu budynku, dane o użytych materiałach, konstrukcja domu, informacje o rozwiązaniach instalacyjnych, współczynniki izolacyjności termicznej , a także charakterystyka energetyczna z obliczonym zapotrzebowaniem na ogrzewanie);
- dane liczbowe, w tym powierzchnia użytkowa i właściwa domu, wyodrębnienie części nadziemnej i podziemnej, kubatura ogrzewana i nieogrzewana;
- BIOZ, czyli informacja na temat warunków bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na budowie;
Należy dodać, że rysunki podstawowe powinny być w skali nie mniejszej niż 1:100, a projekt rozbudowy i adaptacji w skali 1:50.
Do kogo udać się po projekt budowlany?
Jeśli kupujemy gotowy projekt z ogólnodostępnymi ofertami katalogowymi, konieczna jest jego adaptacja. W tym celu należy udać się do uprawnionego architekta, który posiada odpowiednie kwalifikacje oraz zaświadczenie o przynależności do izby samorządu zawodowego architektów – https://www.mgprojekt.com.pl
Gotowy projekt a projekt budowlany
Aby projekt gotowy był możliwy do dołączenia go do dokumentacji, konieczne jest sprawdzenie go pod kątem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy. Jeśli dane odbiegają od ustalonych przepisów, konieczne jest naniesienie poprawek i zmian oraz przeprojektowanie budynku. W takim przypadku należy również uzyskać zgodę autora na wprowadzenie zmian w oryginale.
Zalety gotowych projektów budowlanych, czyli dlaczego warto wybrać typowy projekt domu?
Często słyszy się opinie, że gotowe projekty domów są gorsze od tych przygotowywanych na zamówienie. Jest to mit, a w ostatnich latach wyraźnie widać rosnące zainteresowanie głównie projektami już sprawdzonymi. Oto typowe zalety projektu katalogowego:
- Cena za projekt to oczywiście podstawowa kwestia. Koszt projektu na zamówienie to czasem kilkadziesiąt tysięcy złotych. Projekt gotowy jest kilkukrotnie tańszy. Wymaga co prawda adaptacji, jednak i tak cena jest nieporównywalnie niższa.
- Dokumentacja jest dopracowana i zoptymalizowana. Przekłada się to z kolei na koszty budowy, a sama realizacja takiego projektu jest bezproblemowa i uproszczona. Prosty i typowy projekt z kompletną dokumentacją to również mniejszy problem z ekipą budowlaną.
- Gotowe projekty domów, które można obejrzeć w katalogu czy w internecie to wynik pracy wielu ludzi z doświadczeniem. Renomowane pracownie architektoniczne dbają bowiem o najwyższą jakość wykonanej pracy.
- Zakup projektu gotowego to możliwość obejrzenia wyników pracy w rzeczywistości. Projekty są powtarzalne, a inwestorzy często przesyłają do pracowni zdjęcia z kolejnych etapów realizacji projektu. Dzięki temu można obejrzeć zdjęcia i ocenić trafność wyboru. Ponadto projekty takie są na bieżąco aktualizowane pod względem nowinek technologicznych, a architekci często wprowadzają korekty, by ułatwić realizację projektu. Dzieje się tak za sprawą dobrej komunikacji pomiędzy inwestorem a architektem.
- Gotowy projekt nie musi być nudny i oklepany. Takie opinie często pojawiają się o „gotowcach”. Przed wyborem i zakupem odpowiedniego projektu istnieje możliwość szczegółowej analizy pod względem estetycznym i funkcjonalnym. Można na tym etapie wprowadzić niewielkie zmiany i wybrać najróżniejsze warianty i rozwiązania.
- Dokumentacja oprócz samego projektu gotowego zawiera projekty branżowe instalacji. Inwestor otrzymuje również kosztorys całości oraz opis wszystkich materiałów i ich ilość. To znacznie usprawnia pracę i daje możliwość określenia przedziału budżetowego.
- Kupując gotowy projekt istnieje możliwość dostosowania go pod względem wszelkich innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Instalacje proekologiczne, jak pompa ciepła, rekuperacja, panele słoneczne, kominek z płaszczem wodnym.
Gotowy projekt wymaga adaptacji. Jednak mimo wszystko czas oczekiwania na zakończenie procedury i przystąpienie do realizacji projektu jest niewspółmiernie krótszy od projektu wykonywanego na specjalne zamówienie. Gotowe i typowe projekty cieszą się zdecydowanie większą popularnością głównie za sprawą ceny i ich dostępności. Mimo, że projekty są powtarzalne, niewielkie korekty i przeróbki mogą wyraźnie wpłynąć na efekt końcowy i nadać indywidualny charakter budynku.