Bitcoin
Fot. Pexels.com

W ciągu ostatnich lat ta forma transakcji płatniczych z nikomu nieznanej stała się stosunkowo popularna. W internecie możemy przeczytać o historiach osób, które kupiły internetową walutę jako ciekawostkę, a dzięki sprzedaży zbili na tym majątek. Czym tak naprawdę jest bitcoin?

Przeczytaj też: http://www.synat.pl/co-to-jest-bitcoin-poznaj-krypto-walute/

Historia bitcoina

Bitcoin to jedna z pierwszych kryptowalut. Działa od 2009 roku. Początkowo miał być to środek płatności taki sam jak gotówka. Jednak ze względu na niestałość i duże spadki oraz wzrosty nie jest honorowana w prawie żadnym miejscu. Teraz jest to waluta, którą można handlować na giełdzie. Wielu inwestorom przyniosła duże zyski, a inni zaliczyli przez tą kryptowalutę ogromne spadki.

Jak działa bitcoin?

Działanie tej waluty opiera się na działaniu blockchain. Jest to system, który przechowuje i przesyła informacje na temat wszystkich transakcji, który jednocześnie jest uniezależniony od konkretnej instytucji czy komputera. Wszystko odbywa się w rozproszonej sieci. To właśnie dlatego tego typu transakcje są anonimowe i nie do namierzenia.

Bitcoin pozwala na wykonywanie transakcji w dowolnych godzinach i z dowolnego miejsca na świecie. Jedynym warunkiem jest dostęp do internetu. Uniezależnienie się od banku i konkretnego kraju sprawia, że system nie podlega prawom bankowym w żadnym kraju.

Koparka kryptowalut – czym jest i czy trzeba ją mieć?

Poza zakupem kryptowaluty na giełdzie można pozyskać ją także poprzez wydobywanie czyli tzw. kopanie. Potrzeba do tego komputera z dobrą kartą graficzną. Na takim sprzęcie należy zainstalować oprogramowanie pozwalające na wydobycie kryptowaluty z sieci.

Proces wydobycia nowej waluty polega na dołączeniu kolejnego bloku do technologii blockchain. Obliczenia, które wykonuje komputer potrafią zająć dni, tygodnie, a nawet miesiące zanim uda się wykopać jedną jednostkę. Bitcoin jest jednak walutą skończoną. Maksymalna ilość jednostek, które znajdą się w całym systemie to 21 mln.

 

Waluta, która nie jest zależna od żadnego kraju, ani instytucji może być zarówno bardzo bezpieczna i silna jak i niebezpieczna i bezwartościowa. Kryptowaluty to ciągle nowy temat. Warto być na bieżąco i obserwować jak zmienia się pozycja tego środka płatności.

Zobacz też: http://www.aircold.pl/ulgi-podatkowe-w-polsce-jakie-sa/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here