Dobry regulamin sklepu internetowego zabezpiecza nie tylko interesy sprzedawcy, ale również kupującego. Dotyczy warunków sprzedaży, odpowiada na pytania o zasady funkcjonowania sklepu oraz zawiera konieczne z prawnego punktu widzenia informacje dla klientów.

Zawartość regulaminu sklepu internetowego

Polskie prawo nakłada na przedsiębiorcę szereg obowiązków informacyjnych oraz związanych z gromadzeniem i przetwarzaniem danych osobowych. Wynikają one bezpośrednio z 4 podstawowych ustaw: o świadczeniu usług drogą elektroniczną (ustawa z dnia 18 lipca 2002 r.), o ochronie danych osobowych (ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r.), o prawach konsumenta (ustawa z dnia 30 maja 2014 r.) oraz z Kodeksu Cywilnego z dnia 23 kwietnia 1964 r.

Jeżeli sprzedaż była prowadzona przed 25 grudnia 2014 r., regulamin powinien również zawierać informacje dotyczące ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny z dnia 2 marca 2000 r. i ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 27 lipca 2002 r.

Dlaczego warto zadbać o prawidłowy regulamin?

Stworzenie regulaminu podnosi wiarygodność sklepu internetowego. Określa warunki transakcji, przez co zabezpiecza obie strony przed potencjalnymi konfliktami i nieporozumieniami. Jest również dokumentem, który chroni sprzedawcę przed możliwymi pozwami o zaniedbania, udostępnienie danych lub wystąpienie przeciwko interesom konsumentów.

Jak skonstruować regulamin?

Regulamin można stworzyć na dwa sposoby: oprzeć się na gotowym wzorze dostępnym w internecie lub skonstruować całkiem nowy dokument, dopasowany do indywidualnych potrzeb. Przed podjęciem decyzji, która opcja będzie lepsza, warto rozważyć kilka ważnych kwestii, czyli: cenę, bezpieczeństwo, kompleksowość i czas przygotowania.

Indywidualny regulamin przeważnie jest droższy niż gotowy wzór, ale za to skrojony na miarę potrzeb i dopasowany do specyfiki działalności sklepu. Zamiast tworzyć regulamin samemu warto poszukać takiej usługi w internecie. Wiele firm oferuje pomoc przy tworzeniu dokumentu oraz wsparcie specjalistów z zakresu prawa. Kompleksowy pakiet obejmuje często również zasady polityki prywatności i cookies.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here