studia zaoczne
Fot. Pexels.com

Zdobywanie edukacji to ważny etap w naszym życiu. Studia pozwalają na uzyskanie lepszej pracy czy poszerzenie swoich horyzontów. Niektórzy chcą od razu po szkole średniej wejść na ścieżkę zawodową. Dla takich osób idealnym rozwiązaniem są studia zaoczne. Jakie koszta należy ponieść w związku z taką decyzją?

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/ile-kosztuja-studia-zaoczne/

Czy studia dzienne kosztują?

Co prawda studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne. Jednak jeśli wybierzemy uczelnię prywatną będzie musieli pokryć czesne tak samo jak na studiach zaocznych.

Ponadto dochodzą różnego rodzaju koszta dodatkowe. Możemy do nich zaliczyć opłatę za wydanie dyplomu czy ksero materiałów, które możemy skopiować jedynie na uczelni. Oczywiście są to opłaty, które obowiązują także na studiach zaocznych.

Koszty utrzymania

Niezależnie czy studiujesz w trybie stacjonarnym czy niestacjonarnym jeśli nie mieszkasz z rodziną np. ze względu na wyjazd na uczelnię do innego miasta musisz ponieść koszty związane z utrzymaniem się. Podstawowym wydatkiem będzie mieszkanie.

W przypadku pokoju w akademiku w Warszawie cena może wynieść zaledwie 300 zł miesięcznie. O ile będziemy dzielić pokój ze współlokatorem. W przypadku pokoju jednoosobowego kwota ta może wzrosnąć nawet o 300 zł. Oczywiście można też zdecydować się na wynajęcie całego mieszkania samodzielnie lub z przyjaciółmi. W takim wypadku warto przejrzeć dostępne oferty na stronach internetowych.

Kolejnymi kosztami z jakimi trzeba się liczyć to wyżywienie. Tu minimalne koszta będą oscylować w granicy około 500 zł. Jest to dolna granica. Tak na prawdę wiele zależy od tego jakie produkty będziemy kupować oraz czy będziemy jadać na mieście. Jeśli często będziemy wychodzić do restauracji czy zamawiać do mieszkania to koszt może drastycznie wzrosnąć.

Czesne na studiach zaocznych

Niezależnie czy wybierzesz studia na prywatnej czy publicznej uczelni będziesz musiał uiszczać czesne. Jest ono zależne od wybranego kierunku oraz konkretnej uczelni. Najniższe kwoty zaczynają się już od 1500 zł za jeden semestr. Górna granica jest trudna do oszacowania jednak najczęściej nie przekracza 5500 zł za jeden semestr. Jednak w przypadku kierunków medycznych kwoty za rok studiów zaocznych mogą sięgnąć nawet do 25000 zł.

Zobacz też: http://www.aircold.pl/jak-wygladaja-studia-podyplomowe-czy-warto-na-nie-isc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here