Słynny pistolet Mauser C96

0
880

Znany pistolet Mauser C96 został opracowany w zakładach Mausera. Stąd też wzięła się nazwa tej broni. Został on wyprodukowany w Niemczech w latach 1896-1939. Łącznie wyprodukowano ponad milion takich pistoletów.

Niemiecki pistolet samopowtarzalny Mauser C96 jest uznany za pierwszy udany typ tej broni. Broń ta jest uważana za bardzo celną, mimo tego, że miała wysoką masę, a małą poręczność. Rzadko także ulegała zacięciom. Możliwe było także strzelanie z odległości aż 1000 metrów. Uważano, że jedyny minus tej broni miał jej punkt, gdzie była ładowana broń. Warto wiedzieć, że ten typ pistoletu charakteryzował się tym, że strzelał z zamka zamkniętego.

W podstawowej wersji magazynek był dwurzędowy i mieścił dziesięć nabojów. Natomiast lufa była wykonana z jednego kawałka stali, połączona była także w tylnej części z komorą zamkową. Pod samym zamkiem był umieszczony wahliwy blok ryglujący, który miał dwa zaczepy na górnej powierzchni. Zamek ten miał także na końcu chwyty po obu stronach do odciągania. Następnie by, użyć takiej broni należy zwolnić spust, a napięty kurek zbijał iglicę, który powodował strzał. Po oddaniu takiego strzału lufa pistoletu cofała się o 2,4 milimetry.

Przed kolejnym strzałem zamek broni wybierał nabój i wkładał go z magazynku i wprowadzał do komory nabojowej. Kiedy skończyły się wszystkie naboje w pistolecie, to zamek pozostawał w tylnym położeniu. Warto jest także wspomnieć, że ten rodzaj broni był wykorzystywany w obu wojnach światowych oraz wojnach domowych, jak i konfliktach lokalnych. Używano także tego rodzaju broni w Chinach, czy Hiszpanii.

Warto wiedzieć, że próbne strzelanie z tego pistoletu odbyło się piętnastego marca 1895 roku. Jednak niedane było, by ten pistolet miał długotrwałe użytkowanie, gdyż po drugiej wojnie światowej skończono produkcję tego modelu pistoletu. A po czterdziestu trzech latach zakład Mauser przestał funkcjonować. W późniejszych czasach odtwarzano także ten model pistoletu, zazwyczaj jednak różnił się on niektórymi szczegółami od pierwszego prototypu. W większości wersji pistolet miał już drewnianą odłączaną kolbę, a nie stalową jak w pierwszym modelu. Różnił się także magazynek, który miał dwadzieścia nabojów. Jednak do dziś można zobaczyć tę broń w muzeach.

Replika pistoletu Mauser C96 występuje także na różnego rodzaju aukcjach internetowych, gdzie można ją zakupić. Ceny takiej broni zaczynają się od 200 złotych. Wszystko zależy, w jakim stanie znajduje się replika. Na zlotach militarnych, także jest okazja, by móc podziwiać taką broń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here