Wraz ze wzrostem popularności Internetu rosnąć zaczęło również zainteresowanie dokonywaniem zakupów w sieci. Podnosi się liczba osób, które traktują e-handel jako wygodny sposób na życie oraz zarabianie pieniędzy. Handel w sieci różni się od handlu tradycyjnego wieloma cechami, ale na pewno jedna z nich jest wspólna – email marketing.

Handel w sieci opiera się na zaufaniu konsumenta do danego sklepu internetowego, dlatego tak ważne jest podtrzymanie dobrych relacji z pozyskanymi klientami. Dokonując zakupu użytkownik pozostawia swoje dane adresowe, z których tworzy się bazy danych stanowiące podwalinę działania email marketingu.

Magia skuteczności email marketingu polega na możliwości dopasowania go do konkretnej grupy odbiorców w trakcie trwania kampanii. Można zmieniać swoje działanie, na co pozwalają przeprowadzane na bieżąco analizy współczynników CTR – efektywności treści i OR – odsetek otwartych wiadomości, dla poszczególnych segmentów.

Systemy do email marketingu pozwalają analizować szczegółowe dane dotyczące zachowań konsumentów po otwarciu wiadomości. Zbierane są informacje takie jak czas dokonywania zakupów, zainteresowanie konkretnym rodzajem produktów, a nawet pora dnia, w której konsument klika w dany link.

Zbieranie wszystkich szczegółowych danych i ich analiza to proces długotrwały, pochłaniający nie tylko czas, ale również pieniądze. Email marketing musi więc na siebie zarobić i przynosić wymierne efekty. Celem nadrzędnym jest poniesienie poziomu sprzedaży, który można osiągnąć poprzez personalizację wysyłanych maili, a na nią pozwalają właśnie dane uzyskane z analiz. Mowa tutaj o personalizacji, która jest czymś więcej niż tylko wstawieniem imienia odbiorcy do tematu maila. Nie umniejsza to w żaden sposób ważnej roli, jaką odgrywają spersonalizowane newslettery, pozwalające poczuć się klientowi wyjątkowo.

Handel w sieci wspierany działaniami email marketingu ma ogromną przewagę nad handlem tradycyjnym – nie jest zależny od segmentacji geograficznej. Potencjalnego klienta od zakupu dzieli jedynie kilka kliknięć myszy, a dokonuje tego siedząc wygodnie we własnym domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here