Systemy kanalizacyjne, zarówno w domach prywatnych, jak w obiektach użyteczności publicznej, zakładach produkcyjnych itd., odprowadzają ścieki i zabezpieczają przed przykrymi zapachami. Aby prawidłowo zamontowana instalacja mogła bez przeszkód odprowadzać ścieki, należy co jakiś czas dokonać jej przeglądu. Kontrolę oraz okresowe czyszczenie kanalizacji umożliwiają rewizje (zwane także czyszczakami).
Rewizje produkowane są zwykle ze stali nierdzewnej, tym samym cechują się wysoką trwałością. Na rynku dostępne są funkcjonalne rewizje z płytą oraz modele pod wypełnienie betonowe lub pod płytki. W naszym artykule omówimy pokrótce zastosowanie i zalety stalowych rewizji płytowych.
Rewizje płytowe – krótka charakterystyka
Klasyczne rewizje płytowe ze stali nierdzewnej są wykorzystywane w różnego typu obiektach przemysłowych np. w zakładach spożywczych, chemicznych, farmaceutycznych. Czyszczaki mają zapewnić szybki, łatwy dostęp do podposadzkowego systemu kanalizacyjnego. Warto podkreślić, że rewizje płytowe wykonuje się albo ze stali nierdzewnej albo kwasoodpornej. W praktyce oznacza to, że rewizje te są nie tylko bardzo trwałe, ale także spełniają najwyższe standardy sanitarne. Jest to rozwiązanie estetyczne, pokrywa rewizji pozostaje jednak widoczna. Jeśli zatem zależy Ci na perfekcyjnym dopasowaniu rewizji do posadzki, możesz zdecydować się na model pod wypełnienie płytkami lub betonem.
Jak zbudowana jest rewizja płytowa?
Typowa rewizja płytowa ze stali nierdzewnej składa się z następujących elementów:
- okrągły korpus – ten kształt odpowiada za zmniejszenie się ilości osadzających się zanieczyszczeń z kanalizacji;
- śruby mocujące – zwykle są to śruby pod klucz płaski albo imbusowe;
- pokrywa pełna ze stali – element przykrywający rewizję kanalizacyjną. Najczęściej wykonany jest z blachy o grubości 5 mm. Na rynku dostępne są zarówno rewizje z gładkimi, jak i ryflowanymi pokrywami;
- uszczelka – to element, który uniemożliwia przedostawanie się wody z systemu kanalizacyjnego. Uszczelka chroni także skutecznie przed nieprzyjemnymi zapachami.
Nowoczesne czyszczaki nierdzewne wyposażone są uszczelki, które cechują się wysoką odpornością mechaniczną, długą żywotnością i są stabilne wymiarowo. Uszczelki te montuje się pomiędzy korpusem a pokrywą dokręcaną za pomocą śrub.
Zamawiając rewizję płytową u producenta, otrzymujesz cały zestaw obejmujący: korpus, płytę, 4 śruby oraz uszczelkę, czyli wszystko, czego potrzebujesz do montażu. Jeśli chodzi o sam montaż, pamiętajmy, że przyłącze kanalizacyjne trzeba doprowadzić na właściwej wysokości. Podczas betonowania góra rewizji musi znaleźć się ok. 1-1,5 mm poniżej poziomu posadzki.
Produkty tego typu można odnaleźć w sklepie kmb24.pl
Rewizje płytowe ze stali nierdzewnej i ich zalety
Praktyczne rewizje płytowe ze względu na fakt wykonania ze stali nierdzewnej są bardzo trwałe. Mają jednak również i inne istotne zalety:
- cechują się wysoką estetyką – stalowa pokrywa rewizji jest neutralnym elementem architektonicznym, który dobrze prezentuje się w każdym otoczeniu;
- ich montaż jest nieskomplikowany;
- rewizje dzięki uszczelce zapewniają doskonałą ochronę przed nieprzyjemnymi zapachami z rur kanalizacyjnych;
- wymiary rewizji odpowiadają średnicom kanalizacyjnym.