Prowadzenie sklepu internetowego – nie dla każdego?

0
1833

Wiele osób dosyć mylnie postrzega dzisiaj prowadzenie sklepu. Sprowadzają to do prostych rzeczy – większa sprzedaż to większy zysk. Trzeba się zastanowić, z czego wynika takie podejście. Prawdopodobnie stąd, że mamy do czynienia z patrzeniem na sklep tylko z perspektywy klientów. Czyli widzimy ostatni etap, jakim jest sprzedaż. Nie mamy świadomości tego wszystkiego, co musi wydarzyć się wcześniej.

Co się dzieje oprócz sprzedaży?

Prowadzenie sklepu, jakiegokolwiek byśmy nie wybrali, będzie zawsze się wiązało z koniecznością dopilnowania konkretnych elementów. Od dostaw towaru po zajmowanie się marketingowymi i promocyjnymi aktywnościami. Tu naprawdę jest długa lista działań, których musimy dopilnować.

Co ważne, prowadzenia sklepu nie nauczymy się z kursu czy podręcznika. Owszem, jest sporo informacji, które przybliżą wiele aspektów prowadzenia biznesu, ale wielu rzeczy nauczymy się dopiero w praktyce. Dlatego zalecane jest by zacząć nawet od mniejszej niszy i dopiero wtedy rozwijać się dalej. Nawet jeśli pierwszy, mniejszy sklep nie będzie sukcesem to bardzo często jest on ważny właśnie ze względu na wszystkie doświadczenia, jakie można zdobyć podczas jego prowadzenia.

Trzeba dbać o biznes i o ludzi

Jeżeli zatrudniasz kogokolwiek w swoim sklepie, jesteś za te osoby odpowiedzialny. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie jak najlepszych, konkretnych i godziwych warunków zatrudnienia. Także z jednej strony obowiązki i koszty, z drugiej problemy ze znalezieniem osób wartych zatrudnienia. Niestety, rynek pracownika ma tu duży wpływ na tą sytuację. Oczywiście na początku sklep prawdopodobnie bez problemu poprowadzimy sami, ale wraz z rozwojem przyjdzie czas, że trzeba będzie zatrudnić więcej osób, by sklep się rozwijał dalej.

Dobrze mieć to na uwadze od początku i w miarę możliwości szybko wdrażać nowe osoby np. poprzez praktyki czy zatrudnianie na juniorskich stanowiskach.

Budowa marki

Kolejny wazny element, często pomijamy to właśnie budowa marki. Często przeceniany jest ruch a niedoceniana jest marka. Jeśli uda nam się zbudować markę to zdbudujemy również lojalność klientów. Tak, trzeba być widocznym i docierać do nowych klientów np. poprzez pozycjonowanie sklepu jak https://carted.pl/pozycjonowanie-sklepu/, ale bardzo ważne jest to co się dzieje po tym, jak klient nas już znajdzie. Jeśli przyjdzie do nas nowy klient i dostanie obsługę na najwyższym poziomie oraz towar w dobrej jakości to mamy duże szanse, że nie będą to jego ostatnie zakupy u nas. A przecież to właśnie powracający klient to najlepszy klient.

Sklep stacjonarny a internetowy – nie tak wiele różnic

Prowadzenie sklepu stacjonarnego i internetowego nie różni się tak bardzo. Jasne, mamy do czynienia tutaj z sytuacją, że w sklepie internetowym inaczej docieramy do klientów. Pomocne są tu różne kanały promocji jak pozycjonowanie czy reklamy Adwords. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej sklepom działającym w internecie to dalej są to normalne firmy, zatrudniające pracowników, wynajmujące magazyny, zajmujące się logistyką itd. Sprawnie działający sklep internetowy to po prostu dobrze zarządzana firma, z dobrym towarem, która wie jak dotrzeć do klienta przez internet. Na końcu i tak liczy się zadowolenie klienta z towaru i obsługi. Dlatego nie ma co być podatnym na mit, że prowadzenie sklepu internetowego jest łatwe czy nie wymaga nakładów finansowych. Podobnie jak przy sklepie stacjonarnym, jest tu sporo rzeczy o które musimy zadbać.

Prowadzenie sklepu nie jest od-do

To biznes, który wymaga dyspozycyjności w znacznie większym wymiarze godzin niż ma to miejsce na tabliczce na drzwiach wejściowych. Czasem to jest praca od rana do nocy z koniecznością doglądania masy spraw, bez których dopilnowania nie jesteśmy w stanie zapewnić swojemu sklepowi optymalnego funkcjonowania. Szczególnie na początku. Później oczywiście należy budować zespół i delegować zadania, tak by firma mogła się rozwijać. Na początku jednak nie uciekniemy przed zajmowaniem się wielu różnymi rzeczami. Wiele osób, którym się udało, mówi zgodnie że warto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here