Podatki a praca za granicą

Osoby pracujące za granicą muszą pamiętać o złożeniu odpowiednich dokumentów, przez co będą mogły liczyć na zwrot podatku z zagranicy. Bardzo wielu ludzi stara się o taki zwrot nawet w przypadku krótkotrwałego pobytu, bo jest to opłacalne, uzyskiwane sumy często przekraczają kilka tysięcy. Oczywiście na zwrot podatku można liczyć jedynie w przypadku podjęcia za granicą legalnej pracy, gdy przez cały okres zatrudnienia odprowadzany był podatek.

O co powinni zadbać ludzie zainteresowani zwrotem podatku z zagranicy?

Naturalnie jednym z najważniejszych czynników uprawniającym kogokolwiek do starania się o zwrot podatku z zagranicy jest podjęcie tam legalnego zatrudnienia. Wielu ludzi na własne życzenie rezygnuje z takiej możliwości, bo korzysta jedynie z ofert pracy na czarno. W takim przypadku oczywiście nie może być mowy o jakichkolwiek zwrotach. Osoby podejmujące legalną pracę mają szansę na uzyskanie zwrotu od fiskusa zupełnie tak, jak zachodzi to w Polsce. Różnica polega na wysokości uzyskiwanej kwoty, gdyż w Polsce sumy te są zdecydowanie mniejsze, przez co jeszcze bardziej opłaca się walczyć o uzyskanie zwrotu podatku z zagranicy. Nie jest to łatwe, bo trzeba zrealizować dość dużo formalności, między innymi przygotować pełną dokumentację. Wymagane dokumenty będą nieco różne w zależności od kraju, w którym pracowała dana osoba. Ważne jest, by gromadzić wszelkie ważne papiery jeszcze podczas pracy, bo nieraz ciężko jest otrzymać je później, lub też wymaga to czasu – a fiskus ma sztywne terminy wszelkich rozliczeń i przyznawania zwrotów.

Dokumenty, dokumenty…

Myśląc o zwrocie podatku z zagranicy należy zgromadzić między innymi zestawienia okresowe – podstawowy dokument potwierdzający wysokość wynagrodzenia oraz jak dużo z tej sumy potrącane było w ramach podatku. Większość pracodawców wystawia rozliczenia bez konieczności przypominania im o tym, ale jeśli dokumentów brakuje, trzeba się upomnieć. Bezwzględnie konieczna jest również karta podatkowa. Przeważnie wykaz dokumentów jest stały i niezależny od kraju, jednak podejmując zatrudnienie gdziekolwiek należy z wyprzedzeniem zainteresować się tą kwestią. Występując później o zwrot podatku z zagranicy, o którym szerzej m.in. tutaj:https://www.euro-punkt.pl/kontakt/zwrot-podatku-siedlce,2,2,4449,124,4449 można nie mieć czasu, by jechać na miejsce i wszystko przywieźć w razie jakichkolwiek braków, a korzystanie z poczty bywa za mało precyzyjne. Gdy terminy gonią, dobrze mieć już wszystko przygotowane. Będąc przewidującym, można jednak jak najbardziej poprosić pracodawcę (także byłego) o skorzystanie z poczty tradycyjnej. Dobrze jest jednak zrobić to w miarę wcześnie, nie ryzykując ewentualnych przestojów w późniejszym czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here