PKD

Zacznijmy od tego, co to w ogóle jest PKD. Jest to skrót Polska Klasyfikacja Działalności. Jest to tak zwana klasyfikacja rodzajów działalności, czyli po prostu wykaz kodów, na podstawie których dokonano podział rodzajów działalności.

Co to jest klasyfikacja PKD?

Poprzez rozporządzenie Rady Ministrów powołana została do życia Polska Klasyfikacja Działalności. Najprościej rzecz ujmując jest to podział i pogrupowanie rodzajów działalności gospodarczej, które wykonują firmy działające na rynku polskim.

W jakim celu zatem powstała Klasyfikacja PKD?

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, zdaje sobie sprawę, jak bardzo ważne to jest dla niego, aby wybrać odpowiedni kod. Wypełniając formularz CEIDG-1 już praktycznie mamy do czynienia z tą klasyfikacją. Niemniej jednak należy mieć świadomość, że Polska

Klasyfikacja Działalności ma funkcję statystyczną. PKD dzieli się na:

– poziom pierwszy- Sekcja
– poziom drugi- Dział
– poziom trzeci- GRUPA
– poziom czwarty- KLASA
– poziom piąty- PODKLASA

Jak wybrać kod PKD firmy?

Bez znaczenia czy rozpoczynasz dopiero działalność gospodarczą, czy funkcjonujesz na rynku od lat, jesteś zobligowany do ustalenia numeru PKD. Dzięki niemu w łatwy sposób można określić, jaką branżą zajmuje przedsiębiorca. Jest to niezmiernie ważne i ułatwia wiele spraw. Można złożyć wniosek o nadanie numeru PKD do Ośrodka Klasyfikacji Nomenklatur Urzędu statystycznego w Łodzi lub można skorzystać z wyszukiwarki PKD dostępnej na stronie Serwisu informacyjno-usługowego dla przedsiębiorców.

A o to wybrane sekcje PKD:

– Sekcja A to rolnictwo, leśnictwo łowiectwo i rybactwo
– Sekcja B to górnictwo i wydobywanie
– Sekcja F to budownictwo
– Sekcja K to działalność finansowa i ubezpieczeniowa
– Sekcja P to edukacja
– Sekcja Q to opieka zdrowotna i pomoc społeczna
– Sekcja S to pozostała działalność usługowa

Wybór numeru PKD jest ogromnie ważny i przedsiębiorca musi to zrobić dokładnie wiążąc z nim swoja branżę usługową lub towary. W przypadku błędu lub celowego wprowadzenia w błąd czy działania w innej branży, niż przypisana, grozi wtedy kara grzywny. Jeśli zamierzamy poszerzyć naszą działalność gospodarcza musimy o tym powiadomić i wybrać dodatkowe kody. Ułatwieniem jest możliwość takiego działania online.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się z wpisem do CEIDG- 1 i od razu na samym początku zaczynamy mieć kontakt z Polską Klasyfikacją Działalności. Jeśli chcemy zaczerpnąć wiedzy na temat co to jest klasyfikacja PKD oraz jak wybrać kod PKD firmy warto zajrzeć na stronę internetową https://pragmago.pl/porada/klasyfikacja-pkd-co-to-jest/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here