Obowiązek meldunkowy w hotelu

O konieczności meldowania się w hotelach, pensjonatach czy ośrodkach wczasowych oferujących noclegi wypowiadają się licznie eksperci każdej ze stron. Zwolenniki podkreślają, że dzięki temu łatwiej kontrolować gości hotelowych pod względem ich bezpieczeństwa, przeciwnicy wskazują, że to wyłącznie kontrola typowo szpiegowska. Prawda leży jak zawsze pośrodku, ale sam obowiązek meldunkowy może być często bardzo irytujący. Czy da się go obejść?

Wynajem na jedną noc

Zgodnie z prawem – nie za bardzo, chociaż w niektórych przypadkach nie trzeba podawać pełnych danych osobowych. Dotyczy to chociażby noclegów na jedną noc, zazwyczaj służbowych, gdy pokój wynajmowany jest na dane firmowe, a gość musi się jedynie potwierdzić swoją obecność na miejscu i odebrać klucz. Taka uproszczona forma meldunkowa działa w większości nowoczesnych i profesjonalnych hoteli, dzięki czemu goście wybierają je o wiele chętniej od tych, gdzie muszą podawać swoje wszystkie dane.

Wynajem turystyczny

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy noclegi dotyczą wynajmu turystycznego, np. w czasie wakacji czy ferii. Wtedy nie uniknie się obowiązku pełnego meldunku i podawania swoich danych hotelarzom. Zawsze można jednak zastrzec ich przetwarzanie lub wycofać zgodę na ich przechowywanie. Wtedy w bazie hotelu pozostają tylko niezbędne i wymagane prawem informacje. Warto pamiętać, że bez względu na czas czy formę noclegu, goście zawsze mogą korzystać z hotelowych udogodnień takich jak sale fitness, sauny, SPA czy baseny. Niektóre usługi wliczone są w cenę, za inne trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

Ułatwienia dla gości

Każdy nowoczesny hotel jak https://www.ckhotelfocus.pl/ oferuje swoim gościom liczne ułatwienia w załatwianiu formalności meldunkowych (np. w formie online), ale także związane z bardziej praktycznymi sprawami. W przypadku firm może to być chociażby udostępnienie sali konferencyjnej pod spotkania szkoleniowe lub biznesowe. Rodziny z dziećmi mogą korzystać z hotelowych placów zabaw, a pary wybierające się na romantyczny weekend na specjalnie udekorowany pokój i posiłki podawane dosłownie do łóżka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here