Zarządzanie przedsiębiorstwem wymaga rozległego wielopłaszczyznowego wsparcia technologicznego. Już w drugiej połowie ubiegłego wieku powstały pierwsze aplikacje usprawniające zarządzanie zapasami firmy. Z biegiem czasu i rozwojem technologii funkcjonalność narzędzi i aplikacji ewoluowała w rozległe systemy nazywane Systemami ERP.
Modułowa budowa systemu ERP
System ERP, w polskim tłumaczeniu Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa to nic innego jak oprogramowanie informatyczne umożliwiające integrację danych i informacji z różnych obszarów funkcjonowania firmy. System składa się z niezależnych od siebie modułów, co oznacza, że możemy wybrać te, które w optymalny sposób wspomogą zarządzanie konkretną firmą. Moduły różnią się i w zależności od branży oraz profilu przedsiębiorstwa służą do optymalizacji różnych obszarów funkcjonowania placówki. Inne moduły systemu wybierze właściciel firmy budowlanej, a inne biznesmen prowadzący działalność finansową. Systemy ERP najnowszej generacji charakteryzują się możliwością dostępu z pozycji przeglądarek internetowych, a także dają możliwość tworzenia serwisów internetowych z dostępem dla klientów i kontrahentów.
Dla każdego coś pożytecznego
W celu efektywnego doboru modułów systemu ERP należy poddać analizie profil działalności firmy. Najczęściej spotykana klasyfikacja pomoże dostosować stosowne moduły do potrzeb przedsiębiorstwa:
- Magazynowanie i logistyka
- Produkcja
- Platforma B2B (sprzedaż internetowa)
- Obieg dokumentów
- Kadry, płace, ZUS
- Księgowość
- Sprzedaż i obsługa klienta
- Marketing
- Systemy analityczne
- Zasoby ludzkie
- Serwis
- CRM
Przykładowo firma zajmująca się sprzedażą internetową z pewnością w pełni wykorzysta moduł związany z platformą B2B, który zapewni kontrolę procesu zakupowego, a także pogrupuje klientów i kontrahentów, oraz udostępni bieżący dostęp do stale aktualizowanej oferty produktowej.
Z kolei przedsiębiorstwo produkcyjne za pomocą modułów z zakresu produkcji oraz magazynowania i logistyki usprawni proces przyjmowania zamówień, planowania produkcji, zarządzania zapasami, czy przygotowania planu wysyłek.
Wybór właściwych modułów Systemu ERP gwarantuje elastyczną integrację procesów zachodzących w przedsiębiorstwie oraz optymalne zarządzanie projektami i planami biznesowymi firmy.