Wielu z Was dopiero pragnie rozpocząć swoją działalność gospodarczą, a niektórzy dążą już do jej rozwinięcia, gdzie jednym z głównych celów jest poszerzenie kontaktów poza granice kraju i rozprzestrzenienie swojej marki nawet na cały świat. Jednak istnieją pewne ograniczenia bądź bariery, które często są wymieniane jako decydujące o rozwoju firmy. Pragniemy wymienić kilka z nich i przedstawić różnego rodzaju rozwiązania.

Nieznajomość branży

Niestety częstą przeszkodą jest przede wszystkim brak rozeznania wśród konkurencji i ogólnego funkcjonowania danego biznesu za granicą. Na szczęście lub nieszczęście nie wszystko wygląda podobnie jak w Polsce, dlatego nie można obierać jednakowej strategii marketingowej w każdym miejscu. Na początku warto jest nieco więcej poczytać na temat konkretnych firm reprezentujących Twoją specjalność, aby móc następnie porównać je sobą i odnaleźć wszystkie podobieństwa oraz różnice. Poza tym zawsze można poszukać wśród swoich bliskich albo partnerów biznesowych osób, które chętnie podzielą się swoją wiedzą i przekażą nam swoją perspektywę działania na rynku zagranicznym. Być może doświadczenie innych pomogą Ci lepiej zrozumieć założenia i idee marketingu w innych krajach świata, gdzie dominują różne zwyczaje i przekonania.

Być może zejście na tematy bardziej społeczno-kulturowe wydaje Ci się nie na miejscu, aczkolwiek gwarantujemy, że znajomość tych dwóch aspektów jest również bardzo ważne, a zwłaszcza pod kątem dopasowania się do danej grupy odbiorców. Prowadząc jakąkolwiek działalność o charakterze usługowych czy też dystrybucyjnym, musimy wiedzieć do kogo chcemy dotrzeć oraz dla kogo zaistnieć na rynku. Wówczas przydadzą się umiejętności rozumienia kultury innych społeczeństw, które odróżniają się innymi tradycjami, poglądami i przyzwyczajeniami, które mogą okazać się kluczowe dla naszego biznesu. Po zapoznaniu się z nimi i ich zinterpretowaniu można przystąpić do opracowania adekwatnej oferty, która bez wątpienia trafi w gusta potencjalnych klientów i przyniesie nam zyski w późniejszym czasie.

Brak świadomości prawnej

Oto kolejny problem, który zniechęca i demobilizuje do poszerzenia własnej działalności, której zarejestrowanie i prowadzenie w Polsce już niekiedy sprawia problemy. W zależności od państwa, które obierzemy za swój cel, koniecznie jest dokładne i precyzyjne zaznajomienie się z prawem dotyczącym handlu, pracy i wszelkich innych zagadnień związanych z Twoją branżą. W tym celu niezbędne jest wynajęcie profesjonalnego i doświadczonego prawnika lub radcę prawnego, który będzie świetnie obeznany w kodeksach konkretnego kraju. Z pewnością taka analiza może potrwać więcej czasu, aczkolwiek warto poczekać. Czasami można zasięgnąć rady osób, które już przeszły przez cały szereg formalności i mogą stanowić dla nas pewne źródło informacji.

Bariera językowa

Również zdarza się, że osoby starsze, a czasami nawet młodsi przedsiębiorcy nie potrafią posługiwać się innym językiem niż ojczysty. Oczywiście takie wyjątki napotykamy coraz rzadziej, aczkolwiek nie znaczy to wcale, że pozostali znakomicie rozmawiają po angielsku co najmniej w stopniu średniozaawansowanym. To zdecydowany problem, a zwłaszcza dla świata biznesu, kiedy przedstawiciel firmy nie potrafi samodzielnie porozumieć się z zagranicznymi kontrahentami czy partnerami biznesowymi. Potrzebny wówczas jest tłumacz, ale jak można się domyśleć zdecydowanie lepsze wrażenie zrobi osoba, która potrafi dogadać po angielsku bezpośrednio.

Naturalnie możemy również wymieniać pozostałe języki świata, aczkolwiek angielski stał się mową międzynarodową, która umożliwia zrozumienie wszędzie, a także został przyjęty za wiodący we współpracy biznesowej. Właśnie dlatego zachęcamy do zapisywania się na specjalne kursy angielskiego dla dorosłych, które także przewidują potrzebę poznania słów w konkretnym celu i szczególnej dziedzinie. Coraz częściej można spotkać się z grupami stworzonymi jedynie na potrzeby usprawnienia komunikacji w biznesie, dzięki czemu efekty nauki pozwolą Ci poczuć się pewniej, co wpłynie na realizację Twoich planów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here