Kąt nachylenia a wydajność instalacji fotowoltaicznej

Z roku na rok panele fotowoltaiczne w Polsce są coraz bardziej popularne. Na ich montaż decydują się ci właściciele domów i firm, którym zależy na korzystaniu z ekologicznej energii. Jaki kąt dachu pod panele fotowoltaiczne jest najbardziej odpowiedni?

Kąt dachu pod fotowoltaikę a wydajność

Prawidłowe ustawienie paneli fotowoltaicznych jest bardzo istotne, bowiem w dużej mierze warunkuje wydajność instalacji.

W warunkach naszego kraju optymalny kąt nachylenia dachu pod instalację fotowoltaiczną powinien wynosić od 30 do 40 stopni. Wartości te warunkuje kierunek montażu paneli fotowoltaicznych. Ważne jest, aby ich powierzchnia czynna była zawsze odpowiednio skierowana w stronę słońca.

Kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych

Zalecane jest, aby w tych krajach, które leżą na północ od równika panele słoneczne Bydgoszcz były skierowane w kierunku południa. Ustawienie takie zapewnia bowiem zyskanie jak największej sprawności oraz wydajności instalacji.

Panele fotowoltaiczne mogą także być ustawione w kierunku południowego wschodu lub południowego zachodu. Dopuszczalny jest także ich montaż w kierunku wschodnio – zachodnim. Wówczas to kąt nachylenia powinien wynosić 30 stopni. Niemniej w takiej sytuacji nasłonecznienie jest mniejsze i w związku z tym znacznie mniejszy jest również uzysk energii.

Kąt nachylania dachu na północy oraz południu kraju

Na północy kraju największe uzyski energii są wówczas, gdy kąt nachylenia dachu jest bliski 40 stopniom. Z kolei przy nieco mniejszym nachyleniu sprawność instalacji fotowoltaicznej jest zazwyczaj mniejsza.

Z kolei w południowej części kraju kąt nachylenia dachu powinien być bliższy 30 stopniom, bowiem większe nachylenie skutkuje niższym uzyskiem energii.

Warto pamiętać o tym, że 30 – stopniowy kąt nachylenia paneli umożliwia uzyskanie optymalnej wydajności bez względu na porę roku. Nawet zimą, gdy jest mniej słońca instalacja potrafi wyprodukować taką samą ilość energii jak podczas lata. Natomiast konstrukcje usytuowane pod kątem mniejszym niż 30 stopni najwięcej energii produkują w okresie letnim.

Powyższe informacje należy traktować jako teorię, natomiast w praktyce panele słoneczne można montować również na ścienie budynku, wiacie garażowej czy specjalnym stelażu naziemnym. O możliwości montażu decyduje inżynier, który musi wykonać audyt i obliczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here