Jakie kino domowe wybrać do domu?

Każdy kinomaniak w swoim domu chciałby mieć namiastkę prawdziwego kina, stąd ogromna popularność kin domowych. Coraz lepsza technologia i nowe rozwiązania sprawiają, że jakość dźwięku i obrazu z kina można bez problemu uzyskać we własnym pokoju. Kino domowe tanie i dobre – ta myśl najczęściej towarzyszy osobom chcącym wyposażyć się w tego typu sprzęt. Trzeba jednak zacząć od wyjaśnienia z czego składa się profesjonalne kino domowe. Cały zestaw składa się z kilku elementów:

  • obowiązkowo odtwarzacz DVD lub Blu-ray
  • głośniki (5.1, 7.1, 11.2)
  • amplituner lub wzmacniacz

Odtwarzacz jest elementem bez którego kino domowe nie ma racji bytu. To urządzenie odpowiada za dostarczanie obrazu i dźwięku, dlatego ważna jest jego jakość. Format DVD jest wciąż bardzo popularny – dobra jakość dźwięku i obrazu jednak mniejsza niż w przypadku Blu-ray, który daje dużo lepsze wrażenia oraz jest wstecznie kompatybilny. Amplituner jest równie istotną częścią zestawu, gdyż to do niego podpinane są głośniki oraz odtwarzacz i telewizor (najnowsze urządzenia działają bardzo dobrze również z konsolami do gier i komputerami stacjonarnymi). To urządzenie powinno posiadać odpowiednio wysoką moc wyjściową oraz liczbę kanałów.

Głośniki muszą zostać odpowiednio dobrane do amplitunera. Odpowiadają one za jakość dźwięku, więc warto postawić na konstrukcje z materiałów wysokiej jakości (drewno zamiast plastiku), zaś co do ustawień, możemy wymienić:

  • 5.1 – najpopularniejsze ustawienie – dwa głośniki z przodu i z tyłu, głośnik centralny oraz subwoofer
  • 7.1 – dodatkowe dwa głośniki dające efekt dźwięku przestrzennego, polecane dla bardziej wymagających
  • 11.2 – rozbudowany zestaw dla najbardziej wymagających, zapewniający odpowiednią głębię dźwięku

Budowanie większych zestawów będzie miało sens tylko wtedy, gdy mamy sporo wolnej przestrzeni. W małych pomieszczeniach ustawienie 5.1 będzie odpowiednie.

Jakie w takim razie kino domowe wybrać? Przede wszystkim zależy to od celu jaki nam przyświeca – czy oczekujemy kinowych wrażeń czy po prostu obrazu i dźwięku wysokiej jakości. Warto tutaj zaznaczyć, że wielu producentów ma w swojej ofercie specjalnie przygotowane, profesjonalne zestawy kina domowego. Opcja idealna dla osób, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat sprzętu lub po prostu nie chcą zaprzątać sobie głowy samodzielnym wyborem podzespołów. Zaletą gotowych zestawów jest także ich cena, często znacznie niższa niż cena pojedynczego urządzenia wchodzącego w skład kina domowego. Jednakże osobno dobierane elementy dadzą dużo lepszy efekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here