Jaka jest żywotność zewnętrznego dysku twardego?

W ostatnich latach rynek zewnętrznych dysków twardych gwałtownie się rozwinął, a modele o pojemności przekraczającej 1 TB stały się dostępne dla przeciętnego konsumenta. Ale jak długo wytrzymują zewnętrzne dyski twarde?

Zewnętrzne dyski twarde są mechaniczne i zawierają ruchome części. Oznacza to, że w pewnym momencie ulegną awarii. Nie chodzi o to, czy zewnętrzny dysk twardy ulegnie awarii, ale kiedy to nastąpi. Ponieważ zewnętrzne dyski twarde zawierają ruchome części, są bardziej podatne na uszkodzenia fizyczne. Biorąc pod uwagę przenośny charakter zewnętrznych dysków twardych, prawdopodobieństwo wystąpienia usterki fizycznej, takiej jak uderzenie głową lub awaria silnika, jest większe.

Dbaj o swój dysk

Zewnętrzny dysk twardy będzie działać znacznie dłużej, jeśli będziesz się z nim ostrożnie obchodzić. Dyski twarde to delikatny sprzęt i jedno lekkie uderzenie lub wstrząs może spowodować wiele szkód. Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi spotykają się nasi technicy odzyskiwania danych, są zewnętrzne dyski twarde, które zostały upuszczone i nie włączają się lub włączają się i wydają odgłos tykania lub zgrzytania. Może to oznaczać awarię głowicy, która występuje, gdy głowice odczytu/zapisu stykają się z talerzami magnetycznymi dysku. Ponieważ głowice są umieszczone ułamek milimetra nad talerzami magnetycznymi, nawet najmniejsze uderzenie lub wstrząs może spowodować uszkodzenie głowicy. Odgłos szlifowania może sugerować awarię silnika. W takich przypadkach nie należy włączać napędu, jeżeli dane mają być ponownie widoczne, ale dysk twardy nie będzie już użyteczny.

Uważaj na temperaturę i wilgotność

Ważne są również warunki, w jakich przechowywany jest zewnętrzny dysk twardy. Temperatura i wilgotność mogą mieć ogromny wpływ na żywotność zewnętrznego dysku twardego. Wilgotność może prowadzić do utleniania się wewnętrznych elementów, a nawet niewielka ilość rdzy może prowadzić do awarii głowicy. Wysokie temperatury mogą prowadzić do degradacji nośników. Chociaż jest to bardziej problematyczne w przypadku nośników półprzewodnikowych, zewnętrzny dysk twardy należy przechowywać w temperaturze pokojowej, a nie wyższej.

Jak długo działa dysk twardy?

Średni okres eksploatacji zewnętrznego dysku twardego, przy założeniu, że nie dojdzie do uszkodzenia fizycznego, wynosi około 3-5 lat, w zależności od marki, modelu i warunków, w jakich jest przechowywany, zawsze możesz uratować dane na dysku postępując wg kroków umieszczonych w artykule https://techpolska.pl/na-ratunek-dyskom-twardym/ . Jeśli używasz zewnętrznego dysku twardego do tworzenia kopii zapasowych danych, warto rozważyć jego wymianę co kilka lat, aby zapewnić bezpieczeństwo danych. Jeszcze lepiej, być może warto rozważyć tworzenie kopii zapasowych w chmurze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here