Gdyby wycenić mieszkanie wartością sentymentalną, byłoby dla nas najdroższe na świecie. Mamy przecież związane z nim wspomnienia, które pozostaną już z nami na zawsze. Tym trudniej podejść obiektywnie do wyceny mieszkania, staje się więc ona zadaniem niezwykle trudnym. Tymczasem nie ma tu miejsca na żadne uczucia, bo wszystko weryfikuje rynek.
Kiedy potrzebna jest wycena?
W różnych sytuacjach. Najczęściej wtedy, gdy chcemy zamienić mieszkanie na większe. Oceniamy swoje możliwości, korzystamy z darmowych wyceniarek, jak sonarhome.pl i dowiadujemy się, ile tak naprawdę jest warte nasze lokum. Są jednak też inne przypadki, przykładowo, gdy wyceniamy mieszkanie w celach podatkowych (spadek, darowizna itd.), w celach kredytowych (zabezpieczenie długu na nieruchomości), ale również jak sporządzamy zeznanie majątkowe (to szczególnie dotyczy polityków czy samorządowców).
Wycena łatwo dostępna
Tak naprawdę każdy może lepiej lub gorzej samodzielnie wycenić swoje lokum. Wystarczy po prostu zaznajomić się z tym, co jest oferowane na licznych portalach internetowych i w bazach ogłoszeń. Znajdziemy tam setki różnych mieszkań, co dla nas ma szczególne znaczenie, jeśli są też takie z naszej okolicy. Dzięki temu łatwiej nam zobaczyć, jak kształtują się ceny.
Ta metoda jest jednak o tyle nieprecyzyjna, że ceny nieruchomości są zawyżone, a więc mało wiarygodne. Znacznie lepiej skorzystać z internetowej wyceny mieszkań, którą znajdziemy pod adresem https://sonarhome.pl/wycena-mieszkania, która jest bardziej precyzyjna i pozwala zobaczyć, jak realnie to się przedstawia.
Profesjonalna wycena – kiedy musimy ją mieć?
Powyższe przykłady pozwalają na luźne, niezobowiązujące sprawdzenie, jak drogie są nieruchomości w interesującej nas lokalizacji. W niektórych sytuacjach jednak to nie wystarcza, bo potrzebna jest profesjonalna wycena, czyli taka, którą przygotowuje osoba uprawniona – rzeczoznawca majątkowy. Tworzy specjalny dokument, tzw. operat szacunkowy niezbędny, gdy staramy się o kredyt, ale również w razie sporu z organem podatkowym.
Rzeczoznawcy zresztą nie określają tylko, jaka jest wartość mieszkania czy domu, lecz także gruntu, lasu czy biurowca. Oczywiście, wynajęcie takiego specjalisty kosztuje, a ile, to już zależy od tego, jak skomplikowana jest wycena. Warto jednak wiedzieć, że za klasyczny operat dotyczący mieszkania rzeczoznawca życzy sobie kilkaset złotych.
Czy pośrednik może dobrze wycenić nieruchomość?
Raczej tak, bo zna lokalny rynek i widział już niejedno mieszkanie. Dobry, doświadczony pośrednik może szybko powiedzieć nam, na jaką kwotę możemy liczyć. Nie dziwi więc, że wiele osób korzysta z jego wiedzy. Oczywiście, pośrednik nie jest od wyceny tylko od znalezienia nabywcy, ale może i tu pomóc jakby przy okazji. Zaplanujemy z nim całą strategię sprzedaży, dzięki czemu istnieje duża szansa, że nasze mieszkanie znajdzie nabywcę.
Co jeszcze może pomóc wycenić mieszkanie?
Doskonałym sposobem, aby dowiedzieć się, jak przedstawia się sytuacja na lokalnym rynku nieruchomości, jest wsłuchiwanie się w to, co mają do powiedzenia członkowie rodziny, znajomi i sąsiedzi. Może część z nich sama niedawno brała udział w sprzedaży lub kupnie mieszkania? A jak nie, to może słyszeli od kogoś, jak to się teraz przedstawia? To zawsze jakaś pomoc, ale pamiętajmy, by nie wierzyć we wszystko i zawsze weryfikować zasłyszane informacje.
Wycena pozwala nam realnie popatrzeć na wartość naszego mieszkania, sprawdzić, czy sprzedaż rzeczywiście ma sens. To najbardziej obiektywna miara, z której skorzystać może każdy z nas.
Przeczytaj również: Jak wycenić mieszkanie?