Produkcje Massively Multiplayer Online przyciągają miliony graczy z całego świata. Wystarczy spojrzeć na raporty popularności dotyczące najlepszych gier, by dojść do wniosku, że naprawdę jest z kim grać. Żeby jednak stało się to możliwe, potrzebujemy odpowiednio wydajnej maszyny.

Kupowanie laptopa pod tytuły MMO jest dość specyficzne. Z jednej strony nie są one tak wymagające pod względem sprzętowym jak gry AAA przeznaczone dla jednego gracza, z drugiej natomiast ich obsługa odbywa się w środowisku sieciowych, w którym potrzebujemy co najmniej przyzwoitego sprzętu, żeby nie być skazanym na klatkowanie bądź inne problemy z prawidłowym wyświetlaniem wydarzeń na ekranie.

Wszystko to sprawia, że podczas zakupu laptopa warto odnieść się nie tylko do oficjalnym wymagań sprzętowych, które publikowane są przez producentów konkretnych tytułów, ale również do pewnej praktyki, wynikającej z przetestowania tych produkcji przez ogromną rzeszę graczy. W ten sposób złożymy maszynę, która na pewno poradzi sobie z wyzwaniem, jakim jest obsługa nowych gier MMO.

Procesor i pamięć RAM

Rozpoczynamy od najbardziej oczywistych parametrów z perspektywy gracza (i nie tylko). W tym miejscu warto podkreślić, że duża część nowych produkcji sieciowych zdecydowanie podniosła wymagania względem tego, co działo się na rynku jeszcze kilka lat temu. Nawet poczciwy World of Warcaft stanowi obecnie poważne wzywanie dla wielu maszyn.

Potwierdzeniem tego są opublikowane wymagania sprzętowe nowego rozszerzenia serii, a mianowicie Battle for Azeroth. Szybki rzut oka na przedstawione dane wystarczy, by dojść do wniosku, że WoW się rozwija, także pod tym względem. Gracze liczący na stabilną rozgrywkę będą musieli dysponować co najmniej 4 GB RAM, dwurdzeniowym procesorem o częstotliwości taktowania na poziomie 2800 MHz oraz kartą grafiki z 2 GB pamięci.

Są to oczywiście jedynie wymagania minimalne. Jeszcze trudniej wygląda sytuacja w przypadku obsługi takich gier jak Destiny 2. Oczywiście jest to nieco inna produkcja, jednak chcąc rywalizować z milionami graczy w sieci, musimy dysponować minimum 6 GB pamięci RAM i kartą graficzną na poziomie GeForce GTX 1050.

Na co więc warto się zdecydować biorąc pod uwagę wciąż rosnące wymagania?

  • Procesor – w przypadku laptopów powinniśmy postawić na co najmniej średnią półkę jakościową. Układy pokroju Intel Core i5-7300HQ powinny zagwarantować nam stabilną rozgrywkę na dobrym poziomie. Jeżeli natomiast liczymy na pełen komfort i obsługę wysokich detali, warto dysponować procesorem przynajmniej czterordzeniowym – polecić można modele i7-7700HQ oraz najnowsze układy z rodziny AMD Ryzen.
  • Pamięć RAM – jak już wspominaliśmy, 4 GB to obecnie absolutne minimum, choć przykład Destiny 2 pokazuje, że potrzeba czegoś więcej. Warto więc dołożyć 200-300 złotych więcej i wybrać laptopa z 8 GB RAM lub więcej. Taktowanie kości powinno osiągnąć poziom co najmniej 2133 MHz, dlatego celować będziemy przede wszystkim w pamięć typu DDR4.

Karta graficzna

Jeszcze niedawno nie była ona tak ważna, jak w przypadku standardowych gier. W niektórych produkcjach jest tak nadal – The Elder Scrolls Online, biorąc także pod uwagę najnowsze rozszerzenie Morrowind, wymaga od nas posiadania karty dysponującej pamięcią 1 GB. Nie jest to dużo, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecne urządzenia dostępne na rynku. Nieco gorzej jest w przypadku dwóch wcześniej wspomnianych produkcji, które potrzebują jednostki z 2 GB pamięci.

Wszystko to sprawia, że podczas zakupu laptopa warto zdecydować się na urządzenie na poziomie rodziny Nvidia GeForce GTX 10. Szukający oszczędności mogą spokojnie ograniczyć się do modelu GTX 1050, który dysponuje 4 GB pamięci GDDR5 i bardzo przyzwoitym taktowaniem rdzenia. W przypadku większości gier MMO możemy nawet zejść półkę niżej i wybrać kartę pokroju GeForce 960M, która również da sobie radę.

Dysk twardy – HDD czy SSD?

Przechodzimy do niezwykle ważne kwestii. Musimy zdać sobie sprawę, że szybkie przetwarzanie danych w przypadku produkcji MMO ma ogromne znaczenie. Wybór odpowiedniego dysku twardego może więc zagwarantować nam wzrost wydajności nawet o kilkanaście procent.

Wszystko to sprawia, że możemy zalecić Wam zakup laptopa dysponującego dwoma dyskami. Talerzowy (HDD) o pojemności 1 TB będzie służył do magazynowania wszystkich plików, z których korzystamy na co dzień. Ceny takich urządzeń są obecnie niezbyt wysokie, dlatego w niektórych modelach laptopów możecie nawet pokusić się o dysk większej pojemności lub zakupić model zewnętrznych.

Drugim dyskiem będzie urządzenie półprzewodnikowe, a więc SSD. W laptopach ze średniej półki cenowej montowane są dyski HDD 1 TB i SSD 128 GB, jednak warto tę drugą pojemność zwiększyć co najmniej do poziomu 256 GB. Dlaczego? Ponieważ pozwoli nam ona zainstalować system operacyjny oraz naszą grę MMO.

Dzięki temu nasza produkcja będzie obsługiwana znacznie szybciej niż w przypadku zwykłych dysków talerzowych. Pokazują to zresztą liczne testy i porównania. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy gramy na dużych serwerach i wykonujemy zadania w sporej grupie graczy. Zdajemy sobie sprawę, że laptopy z dwoma dyskami są drogie, jednak naprawdę warto zainwestować w nie swoje oszczędności. Mocno zalecane są zwłaszcza dyski SSD ze złączem M.2, które gwarantuje najwyższa szybkość działania.

Karta sieciowa

W przypadku wielu standardowych gier MMO spokojnie wystarczy nam karta zintegrowana, jednak w przypadku, gdy zamierzamy postawić na poważne granie, warto celować w laptopy z jednostką dedykowaną. Zapewnia ona bowiem szybsze i stabilniejsze połączenie.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Wspomnieć można również o matrycy, jednak jej dobór ma znaczenie czysto wizualne i nie przekłada się zbytnio na wydajność w grach. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości obrazu i potrafimy zauważyć różnice pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami, postawmy na matrycę Full HD, wykonaną w technologii IPS.

Zapewnia ona co najmniej przyzwoitą jakość generowanego obrazu, dlatego powinniśmy być zadowoleni. Jeżeli chodzi o przekątną  ekranu, wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji. Jeśli laptop będzie wykorzystywany stacjonarnie, możemy pomyśleć o ekranie 17-calowym. Zapewni on bowiem sporą przestrzeń. W innym wypadku, matryca o przekątnej 15,6 cali również okaże się wystarczająca.

Ciągły rozwój gier z gatunku MMO sprawił, że gracze muszą rozwijać swój sprzęt, a także stawiać na coraz wydajniejsze podzespoły. Wszystko to sprawia, że wybór nowego laptopa musi przebiegać w sposób przemyślany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here