Dobre zarządzanie firmą wcale nie przejawia się wyłącznie nadwyżkami finansowymi. Istotną rolę odgrywa zachowanie płynności finansowej, w czym pomaga m.in. faktoring. To jednak nie jedyne zalety tej formy finansowania – poznaj te najważniejsze.
Faktoring jest usługą, która z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością. Na przestrzeni dwóch lat liczba klientów zwiększyła się ponad dwukrotnie: z 8 tys. do 16,9 tys. – tak wynika z danych opublikowanych przez Polski Związek Faktorów. Wzrost zainteresowania wcale nie dziwi – to zasługa korzyści wynikających z tej formy finansowania.
Faktoring – dlaczego warto z niego skorzystać?
Faktoring jest usługą, która polega na wykupieniu przez faktora (firmę faktoringową) nieprzeterminowanych należności wynikających z faktur z odroczonym terminem płatności wystawionych przez faktoranta (przedsiębiorstwo). Pozwala to na szybkie otrzymanie pieniędzy – na długo przed upływem terminu płatności widniejącego na fakturze. Skutkuje to skróceniem cyklu rotacji pieniędzy, dzięki czemu faktorant może nimi swobodnie dysponować.
Istota tej formy finansowania sprawia, że faktoring niesie za sobą wiele korzyści. Warto poznać więc jego 3 główne zalety, które doceniają wszyscy przedsiębiorcy korzystający z tego rozwiązania.
1. Zachowanie płynności finansowej
Utrzymanie płynności finansowej pozwala na podejmowanie działań zmierzających ku rozwojowymi przedsiębiorstwa bez konieczności zaciągania kredytów inwestycyjnych itp. Otrzymując pieniądze w ramach faktoringu – nawet tego samego dnia, w którym faktura została zarejestrowana w systemie – nie musisz obawiać się zatorów płatniczych. Środkami możesz swobodnie dysponować, przeznaczając je na dowolny cel. I to bez żadnego ryzyka zachwiania płynności.
2. Zdobycie przewagi konkurencyjnej
Współpraca z korporacjami jest szansą na intratne kontrakty przynoszące spory zysk. Niestety większość wymaga faktur z odroczonym terminem płatności, co bywa problematyczne dla niewielkich przedsiębiorstw z powodu ryzyka zachwiania płynności finansowej.
W takiej sytuacji faktoring jest idealnym rozwiązaniem. Wystawiając faktury z odroczonym terminem płatności, należności możesz otrzymać „od ręki”. Prawdopodobieństwo zatorów płatniczych jest zredukowane, a ty zyskujesz sporą przewagę konkurencyjną.
3. Możliwość wypracowania lepszych warunków z dostawcami
Faktoring to szansa na wynegocjowanie znacznie lepszych warunków współpracy z dostawcami. Jak to możliwe? Otrzymując od faktora pieniądze z wystawionych przez siebie faktur, możesz regulować zobowiązania wobec dostawców znacznie szybciej – w krótszym czasie niż wynika to z otrzymanych od nich rachunków. Może to okazać się twoją „kartą przetargową”, która pozwoli na uzyskanie większych rabatów, przystępniejszych warunków dostaw itp.
Wydaje ci się, że faktoring to forma finansowania, która usprawniłaby prowadzenie działalności? Jeśli jesteś małym przedsiębiorcą, skontaktuj się m.in. z Idea Money – firmą, która oferuje faktoring także dla jednoosobowych działalności, start’upów czy freelancerów.