W 2018 roku podatnicy będą mogli wybrać sposób w jaki przekażą swoje roczne zeznania podatkowe  PIT do właściwego urzędu skarbowego. Możliwe będą opcje:

  • osobiste dostarczenie wypełnionego papierowego  formularza PIT wraz z odpowiednimi załącznikami do urzędu skarbowego
  • przesłanie deklaracji tradycyjną pocztą,  bezpośrednio na adres naszego urzędu skarbowego, lub polskiego urzędu konsularnego, jeśli mieszkamy za granicą
  • wysłanie PIT 2018 przez Internet (elektroniczne rozliczenie PIT poprzez e-Deklaracje lub skorzystanie z możliwości, jakie daje program PIT (dobrym przykładem jest PITax.pl Łatwe podatki), służący do rocznego rozliczenia podatku.

Ta ostatnia opcja staje się coraz bardziej popularna wśród podatników. Niewielu z nas myśli o  konieczności złożenia rocznego PIT  z przyjemnością. Nie cieszy nas nieunikniona perspektywa rozstania się z ciężko zarobionymi pieniędzmi (wyjątkiem są ci, którym urząd prześle nadpłacony podatek) ani konieczność zanurzenia się w zmieniających się często przepisach podatkowych,  formularzach PIT, załącznikach. Jednak  dobry program PIT online jest doskonałą pomocą w tym trudnym momencie. To niewiarygodne, ale jeszcze niespełna dekadę temu, korzystając z możliwości jakie daje  program PIT za darmo,  swój roczny podatek rozliczyło podobno  jedynie 310 osób! Po wprowadzeniu uproszczeń  i zniesieniu wymogu podpisu elektronicznego,  PIT online  złożyło w zeszłym roku kilka milionów podatników. Niewątpliwie, rozliczenie elektroniczne jest  najszybszym i najprostszym sposobem na  wywiązanie się z corocznego obowiązku podatkowego. Pomaga w tym darmowy PIT online 2018.

Program PIT online to znacznie więcej niż zwykły kalkulator!

Na pewno podczas korzystania z programu do rozliczenia PIT nie będziemy musieli używać kalkulatora. Program zastąpi go i wykona za nas wszelkie obliczenia. Dobry  darmowy program PIT online 2018 rozliczy wszystkie pity roczne, ponieważ w swojej bazie ma dostępne wszystkie aktualnie obowiązujące formularze podatkowe wraz z załącznikami. Zadaniem podatnika jest jedynie udzielenie odpowiedzi na kilka prostych pytań i wypełnienie odpowiednich pól na wybranym przez program elektronicznym formularzu.

Gdzie można znaleźć dobry program PIT 2018?

Program PIT 2018 za darmo można znaleźć na wielu portalach zajmujących się tematyką podatkową i szeroko pojęta tematyką finansową. W gorącym okresie rozliczeniowym wiele organizacji pożytku publicznego (uprawnionych do pozyskania 1% odprowadzanego przez podatników podatku na swoją działalność statutową) będzie zapewne dystrybuować darmowy PIT online 2018 na płytach CD lub zamieści je na swoich stronach www. Koniecznie musimy sprawdzić, czy wybrany przez nas program jest aktualny, to znaczy, czy uwzględnia wszystkie ostatnio wprowadzone zmiany w przepisach podatkowych oraz czy oferuje aktualnie obowiązujące formularze  PIT. Program PIT  za darmo ma również Ministerstwo Finansów. Złożenie rocznego zeznania podatkowego  możliwe jest przy zastosowaniu aplikacji e-Deklaracje.  Należy pamiętać, że program PIT pomoże nam wybrać właściwe druki deklaracji, wykonać obliczenia matematyczne, umieścić dane we właściwych rubrykach, jednak po zakończeniu pracy będziemy musieli przesłać przygotowane deklaracje do właściwego urzędu skarbowego. Dobry program PIT pozwoli nam na wydrukowanie deklaracji w wersji papierowej  lub przesłanie jej do urzędu skarbowego drogą elektroniczną.

Program PIT 2017 – przygotowanie do wypełnienia rocznej deklaracji podatkowej

Nawet najlepszy program PIT 2017 nie  zgromadzi za nas dokumentacji, która umożliwi  wypełnienie rocznej deklaracji podatkowej PIT. Zanim przystąpimy do rozliczenia podatku musimy zebrać od pracodawców  i świadczeniodawców wszystkie dokumenty ( formularze  PIT 11, PIT 40A i PIT 8A) w których znajdują się informacje o dochodach, jakie uzyskaliśmy w ciągu roku rozliczeniowego.  Powinniśmy je otrzymać do końca lutego, po zakończeniu roku podatkowego. Mając komplet danych, możemy rozpocząć wypełnianie deklaracji! Jak już wspomniano, dobry program PIT 2017  powinien mieć wbudowaną funkcję kreatora, który będzie prowadził podatnika “za rękę”  i wskazywał krok po kroku pola konieczne do wypełnienia. Wszystkie obliczenia prowadzi program PIT online, także prawdopodobieństwo popełnienia błędów rachunkowych jest w zasadzie zerowe. Możemy  jednak popełnić błędy podczas wprowadzania danych osobowych, adresowych czy innych  z zewnętrznych dokumentów. Dlatego warto dokładnie przejrzeć wypełnioną deklarację zanim zdecydujemy się ją wysłać.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here