Czym analizować wyniki produkcyjne

Każdy menedżer zakładu produkcyjnego chce, aby pracował on jak najwydajniej. O ile w mniejszej firmie ocena produktywności firmy nie jest takim problemem, o tyle w większych zakładach ciężko może być nam określić jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla naszej firmy. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby ułatwić sobie taką ocenę, jednym z nich jest wskaźnik OEE i jego odpowiednia interpretacja.

Analiza OEE -pomocnik menedżera

Odpowiednie raportowanie produkcji jest kluczowe do osiągnięcia maksymalnej wydajności naszej firmy. Najpopularniejszym sposobem na to jest wyliczenie oraz analiza OEE. Jest to najbardziej sprawdzony sposób na raportowanie produkcji naszego zakładu. Sama nazwa wskaźnik OEE może się wydawać skomplikowana, przez co niektórzy zrezygnują z jej używania. Wbrew pozorom obliczenie tego współczynnika jest banalnie proste. Wzór na wyliczenie wskaźnika OEE = A x E x Q

Gdzie:

A to dostępność

E to wydajność

Q to jakość

Dzięki temu prostemu wzorowi będziemy w stanie określić ten wskaźnik. Gdy już to zrobimy, to przyszła pora na analizę.

Jednakże przy większych zakładach produkcyjnych, gdzie działa duża ilość maszyn, możemy mieć pewne problemy z wyliczeniem wskaźnika OEE. Na szczęście, są pewne sposoby, które pozwolą nam uporać się z tym problem

Automatyczna analiza OEE

Osoby niezaznajomione z tematem mogą mieć pewne problemy z analizowaniem i otrzymywaniem wskaźnika OEE. Jednakże i na to znajdzie się sposób. W łatwy sposób możemy zautomatyzować sposób wyliczania i analizowania wskaźnika OEE, dzięki czemu osiągniemy wyżyny produktywności naszej firmy. Istnieje możliwość automatycznego zbierania danych z każdej maszyny pracującej w naszym zakładzie, dzięki czemu jej praca jest cały czas nadzorowana. Pozwala to na wyłapanie wszelkich spadków efektywności jej pracy, co zostaje odnotowane w raporcie. Zbierane dane są odpowiednio kategoryzowane oraz interpretowane, dzięki czemu bez specjalistycznej wiedzy będziemy mogli nadzorować cały proces działania naszych maszyn.

Zastosowanie takie rozwiązania pozwoli nam na wyeliminowanie wszelkich przestojów oraz pozwoli zauważyć obszary, dzięki którym otrzymamy najszybszy zwrot inwestycji.

Podsumowanie

Jeśli chcemy, aby nasza firma działała najwydajniej, to z pewnością warto rozważyć automatyczną analizę OEE, która pozwoli na jak najlepszą pracę maszyn. Nie będziemy musieli zaprzątać sobie głowy wyliczeniami dla każdej maszyny z osobna. Ich praca będzie nadzorowana przez cały czas, dzięki uzyskamy najlepsze wyniki produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here