Czy trzydzieści godzin praktyki to za mało na naukę jazdy

Każda osoba pragnąca zdawać w Polsce egzamin na prawo jazdy dowolnej kategorii musi najpierw przejść odpowiednie szkolenie. Prowadzone jest ono w certyfikowanych szkołach nauki jazdy, które przygotowują kursanta zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Dopiero po uzyskaniu zaświadczenia o odbytym kursie i pozytywnym wyniku wewnętrznego egzaminu kandydat może udać się do lokalnego WORDu w celu zdawania egzaminu państwowego.

Przygotowanie teoretyczne

Podstawowym krokiem przygotowawczym kursantów do poruszania się po drodze jest nauka teorii. To tutaj poznają przepisy ruchu drogowego oraz zasady zachowywania się na drodze jako kierowcy. Uczą się także budowy i działania samochodu (w wersji oczywiście skróconej) i przechodzą kurs pierwszej pomocy. Przygotowanie teoretyczne kończy się wewnętrznym egzaminem, po którego zdaniu kursant dopuszczany jest do jazdy samochodem po drodze publicznej. Egzamin ma bardzo zbliżoną formę do teoretycznego sprawdzianu w WORDzie, a większość pytań pochodzi nawet z tej samej puli.

Pierwsze chwile za kółkiem

Zanim jednak wsiądzie za kółko i wyjedzie na ulicę, musi nauczyć się jeździć na placu manewrowym. Taka nauka jazdy pod okiem instruktora ze szkoły https://www.oskefektlublin.pl/ na wygrodzonym terenie, gdzie jedynymi „przeciwnikami” są poustawiane pachołki, pozwala kursantowi zaznajomić się ze specyfiką prowadzenia pojazdu. Uczy się wtedy odpowiedniego dotykania pedałów gazu i stop, używania skrzyni biegów oraz sprzęgła, a nawet takich podstaw jak… kręcenia kierownicą z odpowiednim wyczuciem. Godziny spędzone na placu manewrowym zwykle nie wliczają się do puli obowiązkowych trzydziestu, jakie trzeba spędzić na drodze.

Jazdy doszkalające

Jeśli kursant po wyjeżdżeniu obowiązkowego minimum nadal nie czuje się zbyt pewnie, może zawsze wykupić dodatkowe godziny jazdy z instruktorem. Dzięki temu utrwali już zdobytą wiedzę oraz praktykę, a także nabierze większej pewności siebie poprzez powtarzanie najbardziej problematycznych manewrów. To opcja polecana także osobom, które mają już prawo jazdy, ale od dawna nie jeździły. Zanim wyruszą same na drogę, warto aby przypomniały sobie przynajmniej przez kilka praktycznych jazd, jak poruszać się w ciągach komunikacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here